С разнообразяване на програмната политика на клуба, считам,
че ще съумеем да привлечем още членове
Лесно ли се работи с пенсионери в Свиленград? За тях се говори, че весело живеят.
През тази една година, като председател на ПК ”Гебран” все още не мога да дам категоричен отговор на въпроса в предвид на това, че работата е свързана с различни по възраст и интереси хора. Всеки един от членовете на клуба има своите лични преживявания, което определя и нееднаквите им потребности. Не мисля, че всички са доволни от организационния живот, но ръководството се стараеше максимално да получи одобрение за работата си.
Каква промяна направихте в организацията на работа?
След като получих доверието на общото събрание и бях избран за председател на ПК ”Гебран”, преди една година обещах, че ще променя изцяло работата в клуба, като премахна, някои дейности, които създават лоша среда и име на клуба, както и да включа нови членове в ръководството. От самото начало се сблъсках с много Трудности, които следваше да преодолявам в движение. На първо място с новоизбрания клубен и контролен съвет, трябваше да изискаме документацията на организацията и направим отчет на клубната дейност, тъй като такива нямаше. Членовете на клуба научиха за първи път, че съществува правен документ – “Правилник за организацията, финансирането и дейността на пенсионерските клубове на територията на Община Свиленград”/ПОФДПК/, от която трябва да се ръководят. Разбраха, че освен права имат и задължения. По желание на членовете на клуба изготвих предложение до Общината за промяна името на клуба. Приехме названието, останало в историята на града от векове до наши дни и предавано чрез паметта на съгражданите ни. Предложение и за изменение на името от ПК “Ал. Кипров-2“ на ПК “Гебран“ помогнаха бившият кмет на града Георги Манолов и бившите общински съветници. За да наложим ангажираността на членовете в клуба, предложихме разнообразни дейности. Повиши се авторитетът на клуба сред останалите клубове в общината. Клубното ръководство успя да създаде увереност и самочувствие на певческата група. Осигурихме участията й в различни мероприятия на клубно, общинско и областно ниво и така успяхме да я запазим. Идеята ни бе да докажем, че съществуват хора от третата възраст, които активно съхраняват и разпространяват народния фолклор. Само за една година съставът получи редица отличия, похвали, медали и грамоти. Показахме, че в ПК “Гебран“ има раздвижване на културно масовата дейност. Добрите ни изяви в различните инициативи даде известен тласък за приемането на по-млади членове.
С какво ви помогна общината през годината?
Факт е, че на клубовете, се дава недостатъчна парична помощ. Отделят се средства за закупуването на дърва за отопление и разходите за вода и електричество и никакви средства за културномасови дейности. Недоволството ми е продиктувано и от лошото състояние, в което бяха предадени помещенията на клуба. Явно, предходното ръководство не бе проявявало интерес или не е имало смелост да изиска от общината помощ за ремонт. През тази година от общината получихме само средства за пътните разходи за екскурзии из страната.
С какво най – вече ще се гордеете, отразено в доклада на предстоящото отчетно –изборно събрание?
Трябва да се гордеем с това, че успяхме да извършим с нашия труд, стредства от членския внос и с помощта на спонсори почти 50%, ремонт на главната зала на клуба. Ще се похвалим с наградите, получени от участията на певческата група. Благодаря на Христо Стратиев, който отдели от свободното си време да поправи масите в залата, да обезопаси тръбите, да ремонтира печката за отопление и почисти комина, който не беше чистен от десетилетия. Изказвам благодарност на Петранка и Митко от квартал „Гарата“, които винаги се включваха, за да окажат помощ в дейностите ни. Благодаря и на клубното ръководство, което участва при разискванията на проблемите и вземането на правилни решения, за активността му в съвместните инициативи с общинските и пенсионерските клубове в страната. През тази една година бяхме посетени единствено от народния представител Николай Динков, председателят на БСП Георги Илиев и общинският съветник Стамо Димитров, на които поставихме искането за удобен транспорт в съботните дни. Поетото обещание беше спазено и оценено от членовете на клуба.
Какви ще бъдат главните насоки за работа в бъдеще?
През предстоящата година клубното ръководство ще насочи своята работа, свързана с препоръките и предложенията, които ще се дадат на общото събрание. Ще се стараем да дадем прозрачност на дейностите, които да стигнат до повече хора в квартала, за да предотвратим негативите и неодобренията. С разнообразяване на програмната политика на клуба, считам, че ще съумеем да привлечем още членове. За постигане на целите ще спазваме и ще се ръководим от нормативните документи.
За какво ще настоявате пред новоизбрания кмет?
Обръщам се към новоизбрания кмет и новоизбраните общински съветници да не пренебрегват потребностите на членската маса от третата възраст. Да преглеждат и се съобразяват по-често със Закона и приетия “Правилник за организацията, финансирането и дейността на пенсионерските клубове на територията на Община Свиленград”, както и да изискват от клубните ръководства да спазват своите задължения и права. На общото събрание, което ще проведем на 07.12.2019 г., ще предложа да настояваме за подобрения на сградата и помещенията за клуба. Ще предложим градската линия на автобусите, обслужващи квартала, да не приключва на кръговото движение до стария мост, а да прави обиколка в центъра на квартала, каквато е била транспортната линия през 1989 г. В предвид сигурността на възрастните хора, ще искаме увеличаване присъствието на полицейски наряди. В този смисъл мога да заявя категорично, че за една година наблюдение, не съм виждал нито веднъж служител на полицията /т. н. районен инспектор/, да приема граждани в приемната, предоставена на полицията.
Какво научихте за хората от третата възраст и какво бихте искали да ги посъветвате?
Хората от третата възраст са хора, които са лесно раними. Лошата дума или клевета, може да ги разстроят и да ги обременят с тежки последствия. Те се нуждаят от малко внимание, за да бъдат благодарни. Бих искал да ги науча повече да вярват в хората, които ги ръководят. Да не се поддават на махленски разсъждения и клюки. Свиленград е малък град, всички се познаваме и нека да бъдем коректни едни към други, за да можем при среща на улицата да се поздравяваме с чиста съвест и усмивка.
Въпросите зададе Клара Методиева
Блатодарен казва
Дай Боже на всеки пенсионерски клуб такъв председател! Браво!