Въпреки предстоящото вдигане на местните налози ще плащаме най-малко в региона
– Г-жо Костадинова, какво налага вдигането на местните данъци и такси?
-Искам да започна с това, че през 2008 година бяха направени промени в Закона за местните данъци и такси, които предоставиха право на общините да определят сами данъчните ставки, но в диапазон, определен от държавата. Това даде определена самостоятелност на общините и тогава повечето от тях приеха масово най-ниските данъчни ставки. Но вече са минали повече от 10 години и тенденцията ясно показва, че ако общините стоят на ниските ставки, то няма как да отговорят на новите изисквания и интересите на самите граждани.
– Това важи ли и за община Свиленград?
– Да. До миналата година общината ни стоеше на най-ниските данъчни ставки. Миналата година законът за местни данъци и такси определи данъкът за автомобилите да се състои от два компонента – имуществен и екологичен. Екологичният компонент даде възможност старите автомобили да плащат повече, а новите, които не замърсяват околната среда, да плащат по-малко. И при тези промени миналата година ОбС гласува най-ниските възможни ставки.
Тази година имаме нов момент във взаимоотношението държавен – общински бюджет. Това е въведеният компонент наречен данъчно усилие. Чрез него Министерството на финансите ще може да преценя доколко общините осигуряват такива данъчни приходи, че те да са достатъчни за обслужването на разходите и да се балансира бюджета. На практика това е съотношението на местните данъчни ставки/данък недвижими имоти, данък на превозни средства и данък придобиване на имущество/ към средните, определени в държавния бюджет. Ако това съотношение е под 1 съответната община не получава част от изравнителна субсидия от държавния бюджет, която за 2020 г. е 1 300 000 лв. за Свиленград. В момента коефициентът на съотношението на нашите данъчни ставки към определените средни за страната е под 1, така че в перспектива е неизбежно тяхното увеличение.
Има и още една много сериозна причина. Чисто приходната част на общинския бюджет. Около 2008 година имаше бум на продажби на недвижими имоти. С тези приходи от продажби общината си гарантираше финансиране на инвестиционната програма. Вече не е така. Няма такъв общински ресурс. Общините не разполагат с излишна собственост, която да продават и така да влизат свежи пари в общинския бюджет. Но приходната част на бюджета трябва да се обезпечи и да отговаря на нарасналите нужди на гражданите.
– Кои данъци и с колко се увеличават?
Предлагаме на общинските съветници данък недвижими имоти за жилищните имоти да се увеличи с 20 %, данъкът върху фирмените имоти не се променя. Данъкът на превозните средства – леки автомобили и товарни до 12 тона, да се увеличи с 20%, а такса битови отпадъци – с 15 %.
Отлагането в годините таксата да бъде обвързана с генерирането на отпадъците от граждани и фирми доведе до сериозни дефицити. Ако бе въведено по-рано, процесът щеше да е по-плавен. Истината е, че таксата за битови отпадъци за домакинствата е толкова ниска, че по-никакъв начин не покрива разходите по тях, особено в етажната собственост и селата.
Отделно държавата вдига драстично таксата за депонирането на отпадъците, които возим до депото в Харманли. Тя скача с цели 60%. Тази година плащаме 57 лв. на тон, а от 2020 г. ще плащаме 95 лв. на тон. Екоминистерството е категорично, че няма да намаля таксата за депониране, за да накара общините да събират разделно и да редуцират чистият битов отпадък. Смятаме, че с компостиращата инсталация, която изграждаме, и всичко, което правим по разделното събиране в Свиленград, ще можем през следващата година да искаме намаляване на тази такса. За тази година няма просто как да стане.
– Досега бяхме общината с най-ниски данъци в областта, сега къде стоим в сравнение със съседните общини?
Ако бъде прието предложението ни, община Свиленград отново ще е с най-ниските местни данъци и такси. Направили сме проучване, което сочи, че за едно жилище от 60 кв. м в центъра на Свиленград собствениците ще заплатят за данък недвижими имоти 36 лв., което е с 6 лв. повече от тази година. За такса битови отпадъци данъчната тежест ще бъде 76 лв., увеличението е 16 лв.
За същият имот в Хасково собствениците ще платят съответно 100 и 175 лв., в Димитровград – 40 и 110 лв. За данък недвижими имоти в Харманли ще платят 45 лв., а в Нова Загора 64 лв.
– Какви проблеми ще се решат с това увеличение?
Увеличението е минимално. Прогнозираме около 150 000 лв. повече да влязат в бюджета от увеличението на местните данъци. Искам да кажа, че тези данъци отиват за поддръжка на градската инфраструктура и никъде другаде. Вече изградихме 10 км нови улици и те ще трябва да се поддържат. Бюджетът на общинското предприятие се увеличава с 200 000 лева. Само за нова и подновяване на стара маркировка по уличните платна ще отидат 120 000 лв. Имаме идея улиците в централна градска част да се мият ежедневно през лятото, което също ще е допълнителен разход. Искаме да имаме модерна и чиста градска среда, но за това са необходими съответните средства.
Вашият коментар