На 12 декември 2019 г. от 16:00 ч., в Кръглата зала на Националния исторически музей се откри изложба на тема: „Древни находки. Нови открития. Археологически сезон 2019”. На откриването присъстваха директорът на Исторически музей – Свиленград Елена Митева и уредникът в отдел Археология – Ирена Русева. Директорът на НИМ – доц. д-р Бони Петрунова представи 16-те обекта, на които са работили това лято археолозите от Националния музей. Сред находките най-впечатляващ експонат е масивен златен пръстен от гробните дарове, открити в средновековната морска столица на България – Калиакра. Пръстенът е от известния ,,Калоянов тип”, но с много детайлна и изящна украса по халката, изображения на гълъб, надпис и монограм на императорската фамилия в Константинопол.
В отделна витрина бяха представени и най-интересните находки от проучванията на късноантичната и средновековна крепост Букелон, при с. Маточина. Археологическите изследвания на крепостта се извършиха през м. октомври тази година под ръководството на гл. ас. д-р Мариела Инкова от НИМ. В екипа участва и археологът от Исторически музей-Свиленград Ирена Русева. Директорът на ИМ-Свиленград благодари на екипа на НИМ за доброто сътрудничество между община Свиленград, местния музей и националната институция, като поднесе цветя на доц. Б. Петрунова и д-р М. Инкова.
Най-интересните находки от обекта край Маточина са: оловен печат (моливдовул) на Василий Куртикиос (частно лице) с изображение на св. Богородица Оранта и надпис на гръцки: „Богородице помагай на Василий Куртикиос“ от края на XI в.; медна половинка на реликварен нагръден кръст с изображение на св. Богородица Оранта от XI-XII в.; шистова тесла от късния неолит със следи от преизползване през XII-XIV в.; глинена тежест за вертикален тъкачен стан от IV-V в.; костена игла от IV-VI или XI-XIV в.; меден напръстник от XI-XIII в.; медна обица от XI-XIII .в; медна апликация от XI в.; меден обков за ремък от VI в.; медни копчета от XI-XIII в.; стъклени фрагменти от чаши от IV-VI или XI-XIII в. и късноантични и средновековни монети.
Екипът на местния музей ще има възможност да представи находките след разширението на експозиционната музейна площ, защото те са от изключително значение за местната и национална история. В приятелски разговор двата музея се договориха всички експонати от нашия регион да бъдат представени чрез временни експозиции и в Свиленград. Тези, които желаят да видят настоящата изложба, могат да го направят до 17.02.2020 г. в НИМ-София.
Исторически музей-Свиленград
Вашият коментар