Кой го е писал това, кога, къде и за кого го е писал, и кой се ползва от него сега?
„Ти трябва да държиш нишките на цензурата и колоните на вестниците, които да изтъкват ежедневно твоето превъзходство и да подбират фотографически снимки и епизоди, които да те представят във внушителна външност и царско достойнство. Разпореди, дори до най-затънтените паланки да се величае само твоята особа и да ти се приписват божествени качества.
Ти трябва да разделиш народа на две категории, неравни по численост, но еднакви по важност.
Първата категория е съставена от хора, които са подчинени на същата фикция като теб, че работят уж да осигурят щастието за всички. Некадърни да изкарват прехраната си иначе, тези хора са навикнали да взимат голям пай от хляба, който иначе печели целият народ.
Втората категория са тези, които с ума и ръцете си създават богатство и разкош. Тя е торът на държавната нива, за да е охолно на по-малкото, трябва да страдат по-многото.
Трябва да бъдеш в добри отношения с хората от първата категория. Вземай от тях младежи из народа, поотракани, но мързеливи да работят, и ги настанявай на държавната трапеза. Техните бащи и роднини, облагодетелствани чрез произволите на администрацията, ще бъдат твоя най-здрав щит.
Народът величае винаги най-долните хора – хайдуците, развратниците, престъпниците, лъжците, изнудвачите, на такива поверява той своята съдба. Помогни на тях да се обогатят, така ще успееш да уредиш твоите частни работи. Позволи на гешефтарите и вагабонтите да бъркат в държавната хазна и чрез спекулации на гърба на народа да се обогатяват. Така те ще се превърнат в твои доверени кучета, които ще лаят против всекиго, но не и против теб.
А българският народ е крава, която трябва да се дои до изтощение. Колкото по-ниско пада в материално и нравствено отношение един народ, толкова по-сигурен е неговият водач.”
А сега, драги читатели, си сложете очилата, за да не изскочат очите Ви. Писал го е едно към едно нашият бивш „бащица” Фердинанд Лисицата, в гр. Кобург – Германия, в „Обръщение” към своя син и приемник цар Борис ІІІ.
А кой полза дословно това „Обръщение” сега – сами си отговорете!
Източници:
1. ЦДА-София, Фонд. № 3, оп. 18 „Тайната канцелария на царя”, „Съвети към сина”, с. 21, 22, 24, 26;
2. Тодоров, Калин, кн. „ Зад завесата на прехода”, изд. „ Изток- Запад”, С., 2019 г., с. 155-157.
Атанас Куманов
Вашият коментар