В Исторически музей-Свиленград се проведе първото занятие на клуб „Малки археолози” за тази година, съобщиха от културната институция. Учениците, които участваха са от 5 и 6 клас от училищата СУ „Д-р Петър Берон“ и I ОУ „Иван Вазов“. Уредникът от музея Ирена Русева запозна учениците с темата на занятието: „Отвъд знаците-послания от древността”. Акцентът в беседата беше интересни научни факти за откриваните в територията на България плочки и предмети от глина с изображения и знаци върху тях.
Учениците имаха възможността да изработят с глина някои от известните в археологията глинени плочки, печати и предмети. Интерес предизвика плочката открита през 1969 г. в с. Градешница, Врачанско, от археолога Богдан Николов. Селището, в което е открита, се датира от 5000 хил. пр. н. е. Плочката е с формата на плитко правоъгълно съдче със завити ръбове. На лицевата страна в четири хоризонтални реда са врязани 24 знака, а на обратната страна е врязана геометризирана човешка фигура с идеограмни знаци около нея. Размерите са: вис. 12 см, шир. 10 см и деб. 1 см.
В научната литература се срещат различни хипотези за значението на праисторическите знаци. Възможно е те да са използвани за смятане и предаване на числени стойности. Други хипотези има за посвещението им към определено божество. Една интересна теория свързва врязаните знаци със символиката, пресъздадена и изразена чрез природни елементи, кръстове, символи на слънце и други. Някои от учените дори считат, че тези знаци са протописменост, която предхожда съвременната писменост хилядолетия преди нейното създаване.
Занятията на клуб „Малки археолози” ще продължат и в следващите месеци с интересни и актуални теми, представени по достъпен начин за учениците, уверяват от музея.
Текст и снимки: Рени Русева
Вашият коментар