На първи март, неделя ще поднесем цветя и венци в двора на у-ще „Христо Попмарков“ и църквата „Света Троица“. Ще направим празничен водосвет и след това на площада пред читалището ще съединим една 150-метрова мартеница, като очакваме кукери от СУ „Д-р Петър Берон“, които ще изгонят злите сили. Естествено, мартеницата ще украси читалището. Ще има и богата фолклорна програма, съобщи читалищният секретар на НЧ „Просвета-1870“ – Свиленград г-жа Ваня Стефанова.
Датата не е избрана случайно. На първи март 1870 година е създадено свиленградското читалище, което е 46-то в България. Заслугата е на Христо Попмарков, а членове на първото настоятелство са народния поет Иван Вазов, по това време учител в Свиленград, Стоян Попмарков, Станко Разбойников и други. За читалище се е ползвала най-голямата и хубава стая на училището към църквата „Света Троица“. Събитието е отразено във в. „Македония“ в броя от 17 март 1870 година.
В програмата за отбелязването на годишнината влиза и 10-годишнината на фолклорните танцови състави. Тя ще бъде на 27 април.
Централното събитие, с което ще се отбележи юбилеят, е голям тържествен концерт на 15 май.
„Правим сериозна подготовка, изчистваме детайлите, но няма да разкриваме подробности. Надяваме се да бъдем уважени от сериозни официални гости, които вече сме поканили и очакваме потвърждение.
В седмицата преди 15 май съвместно с библиотеката, ще представим една експозиция на печатни издания – вестници, книги, свързани с историята на читалището. Да си припомним, че тя е създадена в читалището и затова празнуваме заедно“, разясни г-жа Стефанова.
На 1 ноември ще се честват 45 години от създаването на детската фолклорна формация на г-жа Виолета Карапеева. Като цяло тази година е пълна с рождени дни. Рок групите стават на 5 години, танцовите състави – на 10 години, а театърът- на достолепните 145.
Преди всяко голямо събитие ще се организира флашмоб.
В културния храм обмислят и среща разговор с доайените на читалищните дейци, която са нарекли „Среща с читалището от първо лице“. Тя ще бъде документирана и съхранена чрез книжка, видео и аудио записи, за да остане за поколенията.
В рамките на годината ще бъде създадена и алея на читалището. На определено от общината място и със съдействието на Горското ще бъдат засети 150 дръвчета, което си е цял парк. Той ще е в рамките на града или в близост, за да се поддържа и използва от свиленградчани за отдих.
От читалището призовават свиленградчани, които имат вещи, предмети, книги, вестници, списания и всичко друго, свързано с живота на свиленградското читалище, да го предоставят, за да се представи една експозиция, която в пълнота да покаже живота на „Просвета-1870“ през този век и половина.
За читалището
Вашият коментар