Интервю със заместник-кмета Мария Костадинова
– Г-жо Костадинова, кое е най-важното в тазгодишния бюджет, което трябва да знаят жителите на общината?
– Бюджет 2020 се характеризира с това, че имаме нов кмет и нов Общински съвет. Това е първата година от мандата и за кмета, и за общинските съветници, така че бюджетът е призван да осигури една приемственост в работата на общинската администрация от работата в предходните мандати. Заложени са и нови управленски инициативи, така че те трябва да бъдат реализирани с баланс между желанията на хората, най-необходимото и това, което е възможно с наличния финансов ресурс.
– Какви са по-конкретно тези нови управленски инициативи?
– Свиленград и общината са сред малкото в страната, които имат готов Общ устройствен план. Това дава възможност градът да расте пространствено, затова по настояване на кмета арх. Карчев в бюджета има заложени средства за проектиране на водопровод, канализация и улици в нови квартали, влезли в регулация. Това ще улесни много гражданите и бизнеса при разпореждането с имотите им в тези квартали. Тази година ще изпълним изцяло три улици – канализация, водопровод, асфалтиране и оплочване на тротоари в „Речните лозя“, в частта, където има построени домове.
Друга управленска инициатива е засилването на контрола по опазването на общинската собственост и обществения ред. Заложили сме 50 000 лева за изграждането на център за видеонаблюдение в реално време, 24 часа в денонощието. Центърът ще е в Общинската администрация. Подготвяме задание за съответната процедура. Системата за видеонаблюдение ще бъде реализирана по начин, който да дава възможност за надграждане в годините напред.
Искам специално да откроя още една наша инициатива. В този бюджет сме заложили средства за 20% увеличение на заплатите в социалната сфера. Правим го с ясното съзнание, че там хората се занимават с една отговорна и тежка работа. Това е и начин да ги задържим в тази сфера на дейност.
– Казахте, че същността на бюджет 2020 е насочена към приемственост. В този дух ще обясните ли какво е предвидено за продължаване на благоустрояването на града и селата в общината?
– Както е известно през миналата година направихме над 10 км улици. Тази година сме заложили 250 000 лева за оплочване на тротоарите им. В тази сума влизат и ремонти и оплочване на улична мрежа в селата. Освен това през тази година са предвидени проекти през Местна инициативна група „Свиленград – Ареал” за изграждане на спортни площадки, зелени площи в селата Капитан Андреево, Мезек, Левка, Пъстрогор, Димитровче и в квартал „Капитан Петко войвода“. Предвидено е още завършване на кръговото до „МБАЛ – Свиленград“ и залесяване с дръвчета.
– Отделяте голямо внимание на селата. Какво е цифровото изражение на това внимание?
– Ще отговоря с езика на цифрите. В приходната част на бюджета за малките населени места, които в общината са 23, от такса „битови отпадъци“ влизат 256 000 лева, а от данъци, приходи и наеми на земеделска земя – 307 000 лева, което е общо около 560 000 лева. Разходите и вложенията, които предвиждаме по селата, без европейските проекти, са около 1 милион лева. Тук влизат издръжката на кметствата, възнаграждение на работници по озеленяването, поддръжка на крановете на язовири, почистване на язовири, премахване на нерегламентирани сметища, улично осветление, ремонт на улици, ремонт на кметства, читалища и детски градини. През 2020 година ще приключи подмяна на водопроводи в Студена, Левка и Капитан Андреево на обща стойност 5 000 000 лева. Приключва и ремонтът на язовира на Димитровче за 1 000 000 лева. Предвидени са ремонти на читалищата в Студена, Капитан Андреево, Момково и Димитровче. Ще се ремонтират покривите на кметствата в Пъстрогор, Щит и на детската градина в Момково. Социалният домашен патронаж обслужва 125 души в малките населени места в общината. За него сме предвидили дофинансиране от собствените ни средства 128 000 лева. Предвидени са средства за проектиране на физкултурен салон в училището в Левка. За Момково и Студена сме планирали почистване на коритата на реките, които минават през тези села, и проекти за укрепване на мостовете им. Ще финансираме проекти за реконструкции на отводнителни канавки в Костур, Левка и Сладун. В Общинското предприятие имаме обособена работна група, която изцяло обслужва селата, и за работата й е предвидена необходимата сума.
– Каква е общинската политика за намаляване на безработицата?
– Общината е кандидатствала и вече набира кандидати по ОП „Развитие на човешките ресурси“. В момента реализираме и ще започваме работа по още три проекта чрез МИГ „Свиленград – Ареал” за осигуряване на заетост. По този начин ще осигурим работа на около 100 безработни. На практика сме използвали всички налични възможности по програми, за да осигурим заетост в общината.
– Какви средства са предвидени за социално слаби наши съграждани?
– Обезпечили сме клубовете на тези наши съграждани с подходящи помещения. За дейност през годината сме предвидили по 1 500 лв. за клуба на диабетиците и за клуба на инвалида. Заложили сме 10 000 лв. за индивидуални помощи на граждани. От тази година стартираме предоставянето на здравни и социални грижи за възрастни и самотни хора в общината – както в града, така и в селата.
– Докъде са плановете за нова детска градина „Снежанка“. Има ли опасност от недостиг на места в градините?
– Надяваме се тази година да започне строителство на нова детска градина. За целта сме предвидили цялостен ремонт на втория етаж на ДГ „Детелина“, като децата от „Снежанка“ ще бъдат извозвани до там и обратно, докато трае строителството. Нашите детски градини работят на пълен капацитет. Ако се приеме задължителното предучилищно образование на 4-годишните, ще трябва да открием още минимум три групи. Таксите ни са най-ниските в областта. Младите семейства в Свиленград плащат месечна такса от 15 лева плюс 1.80 лв. на храноден. Общината дофинансира градините с 350 000 лева, а яслите със 105 000 лева.
– Общината реализира 14 европроекта през тази година. Бихте ли конкретизирали какви са дейностите по най-интересните от тях?
– Да, проектите са 14 и са на обща стойност над 12 милиона лева. Очакваме през юни месец да завърши изграждането на компостиращата инсталация и тя да заработи. Това ще се отрази пряко на разделното събиране на отпадъците. Предприели сме мерки за енергийна ефективност на Социалния център. Предстои да санираме също по проект две сгради в кв. „Кап. Петко войвода” – ОУ „Любен Каравелов“ и читалище „Васил Левски“. Тази година ще благоустроим по програма за трансгранично сътрудничество между България и Гърция парк „Сухата река”, от паметника на Васил Левски до ул. „Христо Шишманов“.
– Какво се предвижда в сферата на екологията? Известно е, че общината ни е една от най-активните в страната за чиста околна среда.
– Очакваме всеки момент да бъде оценен и да спечелим проекта ни по ОП „Околна среда“ – „Въвеждане на добра практика в община Свиленград по пътя към нулеви отпадъци“. Това е много важен проект, защото ще се реализират мерки, свързани с по-справедливо отчитане чрез претегляне на битовите отпадъци и насърчаване на разделното събиране. Ние вече имаме изграден Екологичен център – бившата база на „Кореком“ в кв. „Изгрев“, където разделно се събират гуми, стари дрехи, батерии, акумулатори, стара електротехника, електроника и т.н. Предвиждаме да построим още три екоцентъра, които да са достъпни с чипове. Работим сериозно по идеята на кмета Карчев хората да бъдат облекчени при строителни или ремонтни дейности, като им осигуряваме на обекта контейнери за строителните отпадъци и след това ги изхвърляме в определеното депо.
Мишо Филев
Вашият коментар