Централното ръководство на Съюза на тракийските дружества е предложило свиленградския поет, обичан в цяла България и зад граница, Ивайло Балабанов да бъде награден с орден „Cв. св. Kиpил и Meтoдий“.
Предложението, направено в навечерието на Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост, е подписано и от именити български учени, дейци на културата, общественици, потомци на тракийски бежанци.
Всъщност, идеята за предложението се роди в Свиленград, през ноември месец, в дома на поета. Тогава пpeдceдaтeлят нa Cъюзa нa тpaкийcкитe дpyжecтвa в Бългapия Kpacимиp Пpeмянoв връчи на Балабанов юбилеен медал на името на Капитан Петко войвода.
„Aкo нeгo – пeвeцa нa Tpaкия и жив клacик нa бългapcкaтa пoeзия, нe пpeдлoжим, кoгo …“, кaзa тогава Пpeмянoв.
Талантливият поет е почетен гражданин на Ивайловград, Кърджали, Свиленград и на родното си село Хухла. Член е на Съюза на българските писатели. Автор на книгите „Да се загледаш в звезда“ (1979), „Окова за щурец“ (1984), „Парола „Любов“ (1988), „Религия“ (1990), „Тракийски реквием“ (1997), „Избрано“ (1998), поетичен сборник в два тома „Песни за старо вино“ (2003), „Небесен гурбетчия“ – сборник (2010), „Българска молитва“ (2011) и др.
Ивайло Балабанов е носител на редица отличия, сред които „Южна пролет“ (1980), награда на СБП (1987 г.), награда „Изворът на Белоногата“ (2001г.), Книга на годината – 2004 г. за „Песни за старо вино“, литературна награда за цялостно творчество „Александър Паскалев“ (2005), награда за патриотична поезия на името на Георги Джагаров (2006), национална литературна награда „Пеньо Пенев“, възпоменателен златен медал на името на Капитан Петко войвода, „Златен век“ – печат на Симеон Велики, от министерството на културата, националната литературна награда „Димчо Дебелянов“ (2016).
Орденът „Св. св. Кирил и Методий“ е приемник на орден „Св. св. Равноапостоли Кирил и Методий“, който е утвърден със закон от Народното събрание преди 110 г. Той се връчва на български и чужди граждани със значим принос за развитието на културата, изкуството, образованието и науката.
Вашият коментар