Д-р Светозар Василев е ветеринарен лекар. Родом е от Пловдив. Завършил е Ветеринарномедицинския факултет на Тракийския университет в Стара Загора. Работил е дълги години в Българската агенция по безопасност на храните към Министерството на земеделието, храните и горите. В последните години развива успешно частен бизнес. Носител е на приза „Фермер на Тракия“ за 2020 година, в раздел „Животновъдство“. Преди осем години със свои приятели създава фирмата „Гратакомерс“, която се занимава основно с овцевъдство. Д-р Василев е пловдивчанин, но овцефермата му е базирана в свиленградското село Пъстрогор. В нея работят 20 души, още толкова са в мандрата му в Садово. Нови 4 работни места ще се отворят в кланица, която ще започне работа в Пъстрогор, до края на месеца.
– Д-р Василев, най-напред поздравления за признанието на труда Ви, чрез приза „Фермер на Тракия“! Първият ми въпрос е: Защо един пловдивчанин избира свиленградското село Пъстрогор, за да развива бизнеса си, в случая овцевъдство?
– Няколко са причините. Първата е, че приятелите ми, с които тръгнахме да реализираме идеята си, са от Пъстрогор. Към момента на нашето начало в Пъстрогор се продаваха старите обори, които бяха подходящи за нас. Много е важно, също, обстоятелството, че породата овце, която избрахме да развъждаме е абсолютно подходяща за природните и климатични условия в полите на Сакар планина. Продължителността на периода за паша, слънцегреене, релеф, разнообразието от треви и билки – всичко това предлага отлични условия за отглеждането на овце и специално за породата „Лакон“, на която се спряхме.
– А защо точно тази порода избрахте? Не е тайна, че Вие сте първият, който внася породата и я развъжда в България.
– Да, така е. Още първоначалната ни идея бе да търсим затворен производствен цикъл. Да направим своя мандра, да имаме собствена кланица, а защо не и собствени магазини. За целта ни бе необходима силно млекодайна порода овце. „Лакон“ са точно такава порода и то може би най-добрата в Европа. Говоря не само за количествените показатели, а и за качеството на млякото. Не е случайно, че във Франция от млякото на тази порода се произвежда изцяло световноизвестната марка сирене „Рокфор“.
– С колко овце започнахте?
– От Франция внесохме 1 000 овце. Преди това закупихме старите обори в Пъстрогор, отремонтирахме ги, закупихме и пасища. Когато овцете пристигнаха в Пъстрогор, много бързо се адаптираха. Това още веднъж показа правилния избор на мястото на фермата. Във Франция породата се отглежда в региони, където природните и климатични условия са сходни с тези в подножието на Сакар.
– По всичко личи, че старите обори на Пъстрогор са отеснели.
– Да, така е. След като се аклиматизираха бързо, животните започнаха да се възпроизвеждат и стадото нарасна. Нуждаехме се от разширение и тогава закупихме този терен от 30 дка. Разработихме проект и кандидатствахме за финансиране по европейската програма „Развитие на селскостопанските райони“, мярка 4.1 „Инвестиции в земеделски стопанства“.
– За колко овце е разчетена фермата?
– В пълния си капацитет фермата ще поема 2 000 овце. В момента са 1 500, по нашия график следващата година капацитетът ще бъде изпълнен нацяло.
В завършен вид фермата ще разполага с две големи халета, чиято обща площ е 5 000 кв. м. Между халетата вече работи доилна зала, в която се доят 72 животни едновременно. Тя е оборудвана по немска технология, на фирма DeLaval – лидер в бранша. Въобще – строителство, оборудване, машини, транспортни средства – всичко се финансира със средствата по проекта ни, които са на стойност 3 000 000 лева.
– Разбрахме, че вашето сирене се приема много добре на вътрешния пазар, а и извън страната.
– Да. Няма да скромнича излишно. Така е, което не може да не ни радва. Скоро след започване на строителството на фермата в Пъстрогор, разработихме и спечелихме втори проект по мярка 4.2. Закупихме стара мандра в Садово, край Пловдив и я възстановихме напълно, оборудвайки я с модерни машини и съоръжения. Нейният капацитет е 1 000 т сирене на година, т.е. на ден можем да преработваме по 10 т мляко.
– Успявате ли да натоварите максимално производствените мощности на мандрата?
– В момента преработваме по 3 т мляко, само собствено производство. Когато фермата в Пъстрогор стигне планираните 2 000 овце, ще можем да преработваме по 5 т собствено мляко на ден. Идеята ни е да запълним останалите 5 т на ден като произвеждаме, козе, краве и биволско сирене. Млякото за него ще закупуваме от ферми, които гарантират произхода му. Така че и в мандрата има още поле за работа.
– Премълчавате за ситуацията на пазара –вътрешен и външен?
– Принципно нашето сирене се приема много добре на пазара. Трудности, разбира се, има, но те идват от факта, че сме нови. Малко по малко ще се наложим. Залагаме изцяло на стара българска рецепта, която ни дава възможност да произвеждаме класическото „Българско бяло саламурено овче сирене“, което на времето прослави България по света. Стриктно спазваме нормите на БДС, използваме само мляко наше производство и затова постигаме вкуса на истинско, 100 % натурално сирене. Българинът трябва да си върне удоволствието от този вкус, а и да върне истинското българско сирене на международния пазар. Защото с тези палмови масла, сухи млека, разни добавки и концентрати няма как да се произведе истинско качествено сирене, а не е без значение и това, с какво храним българското поколение.
Все още нямаме реализиран износ зад граница, но участвахме в две реномирани изложения – в Риад, Саудитска Арабия и Дубай, Обединените Арабски Емирства. Сиренето ни бе прието повече от добре. Сключихме няколко предварителни договори. Живот и здраве … ще стигнем и до реализация зад граница.
– Ще предлагате ли агнешко месо в търговската мрежа?
– Да. В края на май или началото на юни ще заработи кланицата ни в Пъстрогор. Тя също е разчетена да работи само с наши овце. Интересното тук е, че на сайта на фермата ще бъде обявен телефон за поръчки, които ще доставяме до адрес. Цяло агне, половинка, четвърт – звъните и ви го доставяме на посочения адрес. Една възможност, от която свиленградчани няма да пропуснат да се възползват. Да уточня, че прясно агнешко месо ще се предлага целогодишно, защото технологичният цикъл във фермата дава тази възможност.
– Мислите ли за собствена магазинна мрежа?
– Ще е силно да говорим за магазинна мрежа, но скоро в Свиленград, със сигурност, ще имаме фирмен магазин. В коя част на града, кога ще заработи – ще запазя в тайна. Какво ще се предлага основно в него, вече знаете!
Вашият коментар