Интересен кът е аранжиран в свиленградската библиотека. В храма на книгата могат да покажат писалище, табуретка и пишеща машина от 30-те години на миналия век.
„Идеята ни е да покажем на съвременното поколение начина за писане по времето, когато е нямало компютри. Да не забравяме, че повече от век хората са писали на машина“, сподели старши библиотекар Иван Чончев.
Пишещата машина е „Адлер“ и е произведена във фабриката на фирмата във Франкфурт. Клавиатурата е кирилизирана и има буквите голяма носовка и двойно я, които от 45-та година не присъстват в българската азбука. На тази машината са били писани обясненията, разпитите и присъдите от Народния съд през 1945 година. И до ден днешен тя работи леко и безотказно. Дарена е на свиленградската библиотека от софиянеца Петър Бракалов, който е родом от Калофер и е близък до рода на Христо Ботев.
Писалището е в стил сецесион, характерен за мебелите от началото на миналия век. То е закупено от София, но табуретката, в същия стил – от Свиленград.
Сякаш, за да напомнят колко велики творби са създадени на забравените пишещи машини, на писалището стои старо издание на Йовковите „Вечери в Антимовския хан“, а на листа, в пишещата машина, са напечатани първите стихове от „Вампир“ на Шарл Бодлер.
Вашият коментар