„Голям батак, по-тъмен от водата в свиленградските чешми, се заформя с бизнес плана на Асоциацията по ВиК (АВиК) в Хасково. След като съветниците в Свиленград решиха, че Общината ще гласува „против“ него, стана ясно че и Община Хасково няма да го подкрепи.
На свиканото на 30 юни извънредно Общо събрание на Асоциацията по ВиК, кметът на Хасково Станислав Дечев ще гласува „въздържал се“. Поне такова е неговото предложение за позиция на Общината до ОбС“, съобщи „Марица“.
Както вече писахме, планът предвижда скок на цената на водата с над 50 ст. за кубик в Хасково и Свиленград, заради наличието на пречиствателни станции.
Все по-често от чешмите в Свиленград тече нещо като вода и струва 3 лева.
Хасково, обаче, което държи 24.85 на сто от гласовете в Асоциацията, няма да даде подкрепата си заради общественото недоволство от ВиК услугите. Водното дружество твърди, че проблемите идват от амортизираната мрежа, а в същото време няма разработен проект и не е инвестирало собствени средства, а разчита на общината. Същото положение е в Свиленград, където през последните години общината инвестира сериозни суми във водната инфраструктура, а ВиК само прибира пари и иска още, без да е инвестирала и стотинка.
Във въпросния план на ВиК се акцентира на европейско финансиране, а пък липсва каквато и да е проектна готовност.
В документа се посочва още, че загубите на вода са 50 на сто, като се предвижда догодина да намалят до 46.50%, т.е. с нищожните 3.50 на сто, което е неприемливо за потребителите. На практика по улиците изтичат милиони левове, които би трябвало да се инвестират в по-качествени услуги. Защото освен 3 лв. за кубик, цена, която е сред най-високите в България, жителите на Свиленград и Хасково са принудени да правят нежелани, но принудителни разходи по съсипани електрически уреди.
Пред извънредното Общо събрание стои въпросът за нова, по-висока цена на водата. Ако предложението мине, КЕВР ще го одобри и от 1 август ще имаме нова цена на водата. Другият вариант е да се изготви предложение да се запази сегашната цена, а асоциацията да предложи нов, работещ и насочен към подобряване на услугите план за следващия период. Тя трябва да има такъв най-късно до лятото на следващата година.
Гласовете в АВиК са разпределени така: 35% – държавата, 24.85% – Хасково, Свиленград – 6.07%, Димитровград – 14.14 %, останалите общини от областта имат от 0.44 до 6.58%. За да е легитимно събранието е необходимо присъствието на 2/3 от представителите, а решенията се вземат с гласовете на 3/4. Ясно е, че Хасково и Свиленград, които държат близо една трета от гласовете, няма да подкрепят скока на цената на водата и тя би трябвало да не се променя.
Ясно е още, че Асоциация на ВиК с нищо не помага на потребителите, а напротив – не инвестира в поддръжка на мрежата, но иска вдигане на цената.
Налага се изводът, че членството в Асоциацията е тежест за общините. Спасението е в две прости стъпки. Първата – излизане от Асоциацията и втората – създаване на общинско ВиК. Не е случайно, че в Димитровград е най-ниската цена на питейна вода в областта.
Свиленградчани имат и трета възможност, която и сега се ползва от много домакинства и юридически лица в общината. Слага се хидрофор и проблемът е решен. Предимствата са две – забравяш за касите на ВиК и ползваш чиста вода.
Вашият коментар