Изложби „170 години от рождението на Петър Станчов и Иван Вазов“ бе открита на 25 юни в Малката зала на Исторически музей – Свиленград. С документи и снимки в поредица от табла е представена биографията на двете личности, свързани с историята и развитието на образователното дело в Свиленград в края на XIX в.
Същевременно в библиотеката е експонирана изложба от произведения и отзиви за Иван Вазов. Тя също е посветена на 170-годишнината от рождението на народния поет. Тя е озаглавена „Силомерът на българския дух“.
Иван Вазов пристига в Истанбул през лятото на 1872 г. Посрещнат е подобаващо, като за проявил се поет, който публикувал свои стихотворения в цариградското списание „Читалище“. Срещнал се с видни български възрожденци от настоятелството на списанието, което по това време, според думите на Вазов, представлявало нещо като министерство на просветата. Те му предложили да замине за Свиленград, където да бъде главен учител. С параход до Родосто и след това с каруца пристига в Свиленград. Изчерпателна информация за престоя на Иван Вазов в Свиленград (1872-1873) дава проф. Иван Шишманов, който е записал лично разказа на поета за неговите преживявания в града. По-късно, през 1913 година, улицата, водеща към храма, в който е живял Иван Вазов в Свиленград, е наречена на негово име. В знак на признателност поетът пише стихотворението „На Свиленград“.
Петър Станчов е роден през 1850 г. в гр. Търново. Учи в прочутия Цариградски лицей и учителства в Цариградското българско училище. През учебната 1874-1875г., за да подпомогне борбата срещу гръцкото влияние в Мустафа паша (дн. Свиленград), е назначен за главен учител в града. Става кръстник на града, след като предлага на събрание на Българската църковна община градът да носи името Свиленград (Градът на коприната), свързано с местното производството на качествена коприна (свила).
През септември 1874 г. Петър Станчов основава братство „Наука” в града, което си поставя за цел издръжката на ученолюбиви будни ученици. След застъпничество на Станчов на 26 октомври 1874 г. е открито българското училище в с. Левка. Първото театрално представление в Свиленград също е негово дело.
На 30 юни дискусионният клуб на историка проведе поредната си сбирка под надслов: „Приносът на Петър Станчов и Иван Вазов за развитие на просветното дело в Свиленград“. Тя се проведе в конферентната зала на библиотеката.
Изложбите ще може да се разгледат от посетителите на музея и билиотеката до края на месец юли.
Вашият коментар