Интервю със заместник-кмета на Община Свиленград Мария Костадинова
– Г-жо Костадинова, напоследък се забелязва, че в община Свиленград заработиха доста проекти, насочени към борба с безработицата. Нещо, което ясно се набива в очи на фона на кризата, в която навлизаме. Това целенасочена политика ли е или общината е „свикнала“ да печели проекти?
– Да, общината печели проекти, които са насочени не само към инвестиции. Това се отразява и на стандарта на живот на жителите в общината. Всъщност ние винаги сме следили програмите, които Агенцията по заетостта предоставя на общините. Това са т.нар. програми за временна заетост, финансиращи временна трудова заетост – от 6 месеца до 1 година.
– От началото на тази година се е увеличил броят на временно заетите и на много хора е осигурено препитание от общината. На какво се дължи това?
– От началото на 2020 година имахме възможност да усвоим един сериозен ресурс от Местна инициативна група (МИГ) „Свиленград-Ареал“, която работи по стратегия за местно икономическо развитие. В бюджета на МИГ са предвидени средства за осигуряване на заетост. Погрижили сме се за максимално усвояване на този ресурс и не е случайно, че към момента работим по три проекта на МИГ за заетост.
– Кои са тези проекти и каква заетост осигуряват?
– Първият проект е „Социална интеграция на маргинализирани общности“, където имаме заети 32 лица от ромски произход. Те ще работят 9 месеца като строители, сметосъбирачи и работници по озеленяването. Другият проект е „Млади хора в община Свиленград, които са активни участници на пазара на труда“. Много се гордеем с подбора на младежите по тази програма. По нея 10 образовани момичета и момчета започнаха работа в
Общинска администрация – Свиленград като технически сътрудници. Вярвам, че работата им при нас ще им е полезна, а и ние ще можем да направим подбор на кадри, които евентуално да заработят в администрацията. Третият проект е „Осигуряване на трудова заетост в община Свиленград“. Тук са обхванати 20 лица от 20 до 54 години и 10 лица над 50 години, които също са разпределени в структурите на общината – в музея, в арт галерията, в дейност „Спорт и туризъм“, като сътрудници по селата.
– Колко проекта са по линия на Агенцията по заетостта?
– По тази линия също работим по три проекта. Това са „Обучение и заетост на хора с увреждания“, „Обучение и заетост на млади хора с увреждания“ и „Активиране на неактивните млади лица“. Тук общият брой заети лица е 20 човека. След няколко дни започва Регионална програма по заетостта, където имаме възможност да назначим още 8 човека.
– Какви трудови възнаграждения получават тези хора?
– В повечето случаи получават минималната работна заплата с всички осигуровки. В някои програми осигуровките са за сметка на общината. Обръщам внимание, че общината е работодател по всички споменати програми, което значи – на 80 човека.
– През последните години много се засили ролята на общините при предоставяне на социални услуги. Това рефлектира ли върху заетостта?
– Да. Така е и това е залегнало в новия Закон за предоставяне на социални услуги. Имаме възможност с някои временни механизми или програми да осигуряваме и заетост. Един от механизмите, който ползваме, е механизмът за личната помощ. В общината имаме регистрирани 117 човека като лични асистенти, които обслужват 129 човека.
Ежемесечно получаваме нови молби. Само за този месец имаме нови 12 заявления от потребители и 13 заявления за лични асистенти. Това е постоянна грижа за наши съграждани в нужда. От 4 години общината работи по проект „Приеми ме“. Имаме 4 семейства, които са приемни и отглеждат деца на различна възраст. Общината работи и по проект „Патронажна грижа”. Тук идеята е да се разшири дейността на Домашния социален патронаж, който доставя храна на 300 човека. От първи октомври 2020 г. допълнително ще обгрижваме възрастни самотни хора в нужда. Става дума за всякаква помощ – медицински и социални услуги, рехабилитация, пазаруване и т.н. Ще обхванем предимно селата и за целта сме закупили автомобил. Капацитетът е 53 възрастни, самотни и тежко болни хора. За да се грижат за тях назначаваме 20 човека. По време на пандемията правителството реагира много бързо и по тази социална програма бе открит нов компонент 3. Ние кандидатствахме и вече имаме назначени 25 лица, които до момента са обслужили 389 човека – карантирани наши съграждани, както и възрастни и самотни хора, които имат нужда от помощ при изолация.
– Какъв финансов ресурс е усвоен по тези проекти и на колко жители на общината е помогнато да имат работа?
– Общата стойност на проектите е 2 200 000 лв. за последните две години, а на 254 човека е помогнато да имат работа. Искам да обърна внимание, че реализирането на тези проекти не е пряко задължение на общината, а възможност, от която Общинската администрация се възползва максимално. И си даваме сметка, че управлението на тези проекти, макар и трудоемко, е изключително важно за жителите на общината и за подобряване на техния начин на живот.
Вашият коментар