– Г-н Карчев, как стои към днешна дата проблемът с водата в Свиленград?
– Проблемът е изключително сложен, тъй като се е натрупвал в годините. Но искам да дам малко предистория.
В началото на годината трябваше да разгледаме предложението на ВиК-Хасково за нов бизнес план. С него се искаше драстично увеличение на цената на питейната вода в общината – от 3.00 лв. за кубик на 3.51. При внимателен прочит стана ясно, че в инвестиционната си част този план не предвижда решаването на най-важния проблем във водоснабдяването на Свиленград, а именно пречистването на питейната вода. Точно по тази причина ОбС – Свиленград отхвърли единодушно предложението. Обръщам внимание – всички, до един общински съветници гласуваха „против“.
През юни се проведе Общо събрание на ВиК асоциация – Хасково, на което бизнес планът също не бе приет. Но Комисията по водно и енергийно регулиране, която има последната дума, прие предложението на ВиК – Хасково и така развърза ръцете на водния оператор да определи високата цена.
– В такъв случай какво ще предприеме администрацията?
– Ние винаги сме искали пречистване на питейната вода на Свиленград. През годините сме работили системно по тази задача. Имаме готов проект за пречиствателна станция. Имахме дори избран изпълнител, който обаче тази година се отказа, поради невъзможност да поднови банковата си гаранция. Открихме нова процедура за изпълнител, който да намери надеждна апаратура и технология, с която да пречистваме питейната вода.
– Строителството на пречиствателна станция не е евтино. Има ли осигурено финансиране?
– Да, така е. В момента няма осигурено финансиране. В преговори сме с една от най-успешните фирми в бранша, доказала се на няколко сложни обекта. Единият е с нашумелия проблем с водоснабдяването на община Перник. Специфична и трудоемка дейност е това, защото всеки водоизточник, всеки сондаж има разнороден механичен и химически състав. Правят се подробни проучвания и анализи, които трябва да посочат точната технология за пречистване на водата от съответния източник. Ние разговаряме с най-добрия екип в страната и се надяваме, че те ще ни дадат добър резултат и ниска стойност на пречистената вода.
– Каква е причината за некачествената вода?
– Проблемът със замърсяването на водата в Свиленград е от 4-5 години. Водоснабдителните кладенци на Свиленград, които са 9 на брой, са строени през 70-те години на миналия век. Основният замърсител е биологичен манган. Той се създава по естествен път от широколистните дървета по поречието на Марица и прониква във високите подпочвени води. При сондажите за свиленградските кладенци са открити чисти води в ниските подпочвени води. С годините на експлоатация на кладенците, самите сондажи свързват с определена скорост високи и ниски подпочвени води, което води до замърсяването с манган на целия кладенец.
– Как може да се реши този проблем?
– Има два варианта за справяне с подобна ситуация, които са възможни. Единият е нови сондажи, но навремето в Свиленград са направили кладенците в най-добрата вододайна зона тук. Няма гаранция, че ще намерим друга вододайна зона, която да ни осигури чиста питейна вода с необходимия дебит и качество за консумацията на Свиленград, която принципно расте.
Другият вариант, който е и по-модерният, е построяването на пречиствателна станция. Такава е световната практика и ние също сме се спрели на нея. Още повече, че водата в Свиленград отговаря на всички други норми, лошото изключение е манганът, който трябва да бъде филтриран, за да имаме хубава питейна вода. Разбира се, това ще доведе до необходимост от поддръжка, ще носи амортизации, но това е верният път, който ще ни гарантира чиста вода за дълъг период от време.
– Вие твърдите, че от цялата Хасковска област Свиленград е общината, направила най-големи инвестиции във водната инфраструктура.
– Да. Фактите са неоспорими. С построяването на пречиствателната станция за отпадни води ние реализирахме мечтите на два големи квартала. Пречиствателната станция създаде възможност да изградим канализационна мрежа на Гебран и Гарата. Направихме колектор за отпадните води на Гарата и ги вкарахме в мрежата на Гебран, а отпадните води на Гебран заустихме в пречиствателната станция. Така тази инвестиция от 47 милиона лева сбъдна мечтите на хората от двата квартала да имат канална мрежа за отпадни води, а не да копаят отходни ями в 21-ви век.
Миналата година започнахме, а тази приключихме подмяната на близо 22 км водопроди в големите села на общината – Капитан Андреево, Момково, Левка и Студена. Така ще намалим загубите на питейна вода в тези села.
Преди години направихме водопровод и канал в село Мезек за 640 000 лева. Като цяло само в тези три обекта сме инвестирали 58-60 милиона лева.
Като се добавят и другите обекти, реализирани в общината през годините, които няма да изброявам, защото са дълъг списък, можем да кажем, че Свиленград е със 70% подменена водопроводна мрежа и разполага с 90% територия, обезпечена с канали за отпадни води. Много големи областни градове не могат и да си помислят за подобна инфраструктура.
Вашият коментар