Вече са поставени за ползване от населението в града и селата 114 броя зелени контейнери за изхвърляне на зелени отпадъци и 120 броя кафяви съдове за хранителни биоразградими отпадъци
От този месец община Свиленград започва да компостира зелени и биоразградими отпадъци. Тогава ще бъде открита модерна компостираща инсталация, изградена по проект „Изграждане на компостираща инсталация за разделно събрани зелени и биоразградими отпадъци – община Свиленград”, финансиран по Оперативна програма „Околна среда 2014-2020 г.”, Приоритетна ос „Отпадъци”. Изпълнението на проекта включва изграждане на инсталация за компостиране и закупуване и доставяне на машини и съоръжения към нея, изграждане на съпътстваща инфраструктура, закупуване на транспортни средства и съдове за разделно събрани зелени и биоотпадъци. Местонахождението на новия обект е в землището на Свиленград, местност Деветте чуки, по пътя за с. Сива река.
Инсталацията за компостиране ще обслужва всички населени места на територията на община Свиленград. Вече са поставени за ползване от населението в града и селата 114 броя контейнери с вместимост 3 куб. м, предназначени за изхвърляне на зелени отпадъци, и 120 броя кафяви съдове с вместимост 240 л за хранителни биоразградими отпадъци.
Зелените и биоразградими отпадъци ще се обработват чрез аеробно компостиране за получаване на полезен продукт – компост, който ще се ползва от жителите на общината като биотор в земеделието.
Инсталацията за компостиране на разделно събрани зелени и биоразградими битови отпадъци е с капацитет 3 000 тона годишно. Изпълнението на проекта ще доведе до намаляване на общото количество депонирани битови отпадъци на Регионалното депо в Харманли от 7 796 тона на година до 4 921 тона, а общото количество на депонираните биоразградими битови отпадъци от 5 110,78 тона на година ще намалее до 3 325,63 тона.
С реализацията на проекта община Свиленград се нарежда сред първите общини в България, въвеждащи компостирането на биоотпадъци като нов тип услуга за ефективно и екологосъобразно управление на отпадъците. Това ще доведе до увеличаване на количеството разделно събрани битови отпадъци, подобряване на ефективността на използване на ресурсите и намаляване на вредното въздействие върху околната среда.
Какво може и какво не може да се изхвърля в съдовете за компостиране:
Вашият коментар