Министрите на екологията и земеделието ще предлагат на парламента да се удължи срока с една или две години
Министерството на околната среда и водите напомня на фирмите и на гражданите, собственици на водовземни съоръжения за подземни води – кладенци, сондажи, герани, каптирани извори, дренажи и др., че до 27 ноември 2020 г. могат да регистрират водовземните съоръжения, разположени в собствения им имот, в съответната Басейнова дирекция за управление на водите.
Водовземни съоръжения, които не са регистрирани не могат да бъдат ползвани. При установяването на незаконни съоръжения за водовземане от подземни води след 27 ноември 2020 г. същите се ликвидират за сметка на собственика им, който носи и наказателна отговорност за това престъпление.
Такса за регистрация на водовземни съоръжения за собствени потребности не се заплаща. Тази регистрация се отнася за кладенците, водата от които се ползва за битови цели, за поливане и отглеждане на животни за нуждите на домакинството. Ползването на вода до 10 куб.м. на денонощие от регистрираните кладенци в населените места е безплатно. Не се изисква монтиране на водомери и за тези кладенци не се заплащат никакви държавни такси или данъци. Регистрацията е необходима с цел защита интересите на гражданите при предоставяне права за черпене на вода в района на съответното населено място и ограничаване опасността от пресъхване на кладенците.
Всеки стопанин на имот в община Свиленград трябва да изпрати до Басейнова дирекция – Пловдив попълнена и подписана бланка образец с номер РГ-2, заедно с копие на нотариалния акт на имота и скица на имота, но само, ако има валидна такава. Документите се изпращат по куриер или по пощата (задължително с обратна разписка) или се подават на място. Има вариант да се изпратят и онлайн, но само ако са подписани с валиден електронен подпис.
Повече подробности може да намерите на сайта на МОСВ – https://www.moew.government.bg/bg/mosv-napomnya-che-na-27-noemvri-izticha-srokut-za-registraciya-na-kladenci/
Междувременно министърът на околната среда и водите Емил Димитров заяви в ефира на Нова телевизия: „Ще поискаме от парламента да разсрочи регистрацията на кладенците“.
Според него няма нужда да се отлага с два, три пет месеца, а по-добре с една или две години.
„Това разсъждаваме със земеделската министърка. Да дадем на хората възможност да могат да го регистрират. Лошото е, че те винаги чакат последния момент. На едно мнение сме аз, тя и дирекцията на водите в МОСВ, че хората не можаха, трябва да им дадем възможност“, каза още министърът.
Вашият коментар