През месец ноември Министерство на културата обяви сесия на тема „Дейности по опазване и представяне на движимото културно наследство и визуалните изкуства в музеите и художествените галерии“. Исторически музей – Свиленград участва в конкурсната сесия с три проекта. Сред одобрените, получаващи финансиране 34 проектни предложения, попадат и два от проектите на ИМ-Свиленград.
Единият проект е “Подобряване на условията във фондохранилището на ИМ-Свиленград“ на стойност 1 396 лв. безвъзмедно финансиране от Министерство на културата. Целта на проекта е опазването и съхранението на движимите културни ценности. Музеят разполага с фондохранилище, но материално-техническа база е остаряла и се нуждае от модернизиране. Със закупуването на стелажи и метален шкаф фондохранилището не само ще придобие нов вид, но и ще стане по-функционално. Това ще улесни работата на уредниците. Новите консумативи за съхранение-калъфи, кутии, папки ще се използват за новопостъпилите движими културни ценности. Проектът ще се реализира през първите четири месеца на следващата година.
Другият проект е „Образователна програма „Свиленград-град на кръстопът. Нови знания и познания“, разработена от д-р Стефан Димитров, който е и ръководител на самия проект. Спечеленото безвъзмездно финансиране по това проектно предложение е 4 932 лв.
Свиленградчанинът д-р Стефан Димитров с отличие на БАН за постигнати научни резултати с особено значим принос
Образователната програма е насочена към деца от различни възрастови групи –ученици от начален, прогимназиален и гимназиален етап, деца със СОП, както и такива, чийто майчин език е различен от българския и доброволци. Основните методи на работа ще бъдат: метод на конкретните ситуации (case study), дискусионен метод, анкета и беседа, осъществени чрез визуални и комуникативни средства.
Целта на този проект е под различни форми участниците в него да се запознаят с културно-историческото наследство на Свиленград и региона, с миналото и традициите на родния си край. Стремежът е да се разшири взаимодействието между музея и образователните институции; да се получат нови знания за миналото на града и региона, които не са залегнали в образователните програми в училище; да се приобщят учениците към българската история и култура; да се формира у тях емоционално отношение към културното наследство и националната идентичност.
По проекта ще бъде закупена техника – принтер, проектор, компютър, преносима видеокамера, аудиогид устройства и зарядна станция към тях, която ще подпомогне работата на уредниците в музея и ще обезпечи спокойното и нормално протичане на проекта и провеждането на дейностите с учениците.
Работата в условията на епидемия от COVID-19 налага закупуването и използването на различни видове техника. Наличието на този тип техника ще позволи реализацията на проекта, както в присъствена форма, така и в дигитална среда. Наред с всички дейности на участниците в проекта ще се предостави възможност да бъдат в ролята на екскурзоводи в музея или някои от туристическите обекти, намиращи се на територията на община Свиленград. С помощта на техниката ще бъдат записани техните беседи и ще бъдат качени звуковите файлове на аудио-гидове, след което на терен те ще имат възможност, както да разкажат на посетителите на живо историята на съответния обект, а с цел спазване на социална дистанция и личното здраве на участниците в проекта, туристите ще имат възможност да използват аудио-гидове със записаната беседа на учениците.
Със закупената техника по проекта, освен повишаване качеството на представената информация по проекта, ще се подпомогне работата на уредниците в ИМ-Свиленград при разработването и реализацията на бъдещи образователни програми и проекти.
Темите, по които ще се работи по проекта, са: „Възникване на днешния Свиленград”, „Спомени за миналото на града”, „Църковни и образователни институции“ и „Моят Свиленград: виждания и интерпретации”. В последната тема всеки ученик ще има възможност да представи своето виждане за миналото на Свиленград и България чрез презентация, открит урок и изнесена беседа пред туристи, при благоприятни епидемиологични обстоятелства. С оглед на влошаването на епидемиологичната обстановка и запазване здравето на участниците в проекта и туристи, беседите ще бъдат представени чрез аудиогидове. При провеждането на уроците от този модул ще се използват предимно презентативни и комуникативни средства и методи.
Дейностите ще се подготвят и реализират от уредниците на отдел „История“, „Археология“ и „Етнография“. При неблагоприятни епидемиологични обстоятелства тези четири теми могат да се трансформират в он-лайн излъчвания или видеоклипове, които ще бъдат качени в специално създаден за целта канал в YouTube. По този начин те ще бъдат от полза на учителите в образователния процес, не само в настоящата обстановка, но и в бъдеще.
Получените знания по проекта ще могат да бъдат използвани, както от учениците в училищата, така и от студенти в университети, при разработването на бъдещи проекти, свързани с изучаването на миналото на родния край, при участия в Workshop. Някои от тях ще придобият знания и умения, които им позволят да работят, като екскурзоводи на местно ниво и да подпомагат работата на музея с големи групи туристи или при организацията на изложби и конференции. Също така като очакван резултат залагаме и предизвикване на интерес от страна на учениците към хуманитарните науки.
д-р Стефан Димитров
Вашият коментар