Реализацията на дейностите по проект BG05M2OP001-3.006-0002 “Равен шанс за всички“ по ОП “Наука и образование за интелигентен растеж“ в I ОУ “Иван Вазов”, гр. Свиленград и ОУ “Христо Ботев”, с. Левка продължиха с чествания на празници и празнични събития от културния календар на училищата, а именно двете школа отбелязаха Рождество Христово.
Проект BG05M2OP001-3.006-0002 “Равен шанс за всички“, финансиран от Оперативна програма “Наука и образование за интелигентен растеж“ 2014-2020 г., съфинансиран от Европейския съюз чрез Европейските структурни и инвестиционни фондове, стартира на 18.05.2020 г. и се реализира в рамките на 24 месеца.
Тъй като 2020 година бе годината на новостите и учениците не успяха заедно да празнуват празника и да изработят изделия, свързани с него, те решиха да не изоставят Коледния дух и сътвориха своеобразна виртуална коледна работилница, която показаха чрез филм в сайтовете на училищата и в YouTube.
Училището бенефициент – I ОУ “Иван Вазов”, гр. Свиленград и училището партньор – ОУ “Христо Ботев”, с. Левка получиха разнообразни коледни украси – елхови дървета, коледни играчки, костюми на дядо Коледа, на джуджета, ямурлуци за коледари и ризи с народни шевици, светлинна украса и арка от балони.
Преди да покажат каква необичайна Коледа са сътворили, ученици от двете училища представиха своите умения да творят. Освен това във своя филм I ОУ “Иван Вазов”, гр. Свиленград показва отличените творби на своите възпитаници в конкурса “Вълшебна Коледа”, категория “Рисунка”, “Картичка”, “Компютърна рисунка”, “Компютърна презентация”, наградени от самия Дядо Коледа. А в този на ОУ “Христо Ботев”, с. Левка намират място пожеланията за здраве, щастие, късмет и сбъднати мечти на ученици, коледари, Дядо Коледа и преподаватели. Филма може да видите на адрес: https://www.youtube.com/watch?v=pUT16U4M6qE&feature=youtu.be
Целта на тази дейност е учениците от двете училища да станат преки и непреки участници в честването на празници и културни събития. Дейността подпомага учениците от етническите малцинства да се изградят като пълноценни граждани и да им помогне да постигнат успешна социална реализация като подобри условията за равен достъп до културни услуги. Чрез дейността учениците от различни етноси се опознават взаимно в дух на толерантност и разбирателство. Чрез дейността също се преодоляват негативните обществени нагласи, основани на етнически произход. Чрез тази дейност се активират творческите способности на децата, засилва се чувството им за обществена ангажираност и те се приобщават към обществения живот.
Целта на самия проект е да подобри достъпа до качествено образование и да повиши броя на успешно интегрираните чрез включване в образователни дейности на ученици от маргинализирани групи /включително роми/. Дейностите, които са заложени са свързани с намаляване на броя на отпадащите и преждевременно напусналите училище; подпомагане на децата от маргинализираните общности да постигнат пълноценна социализация и творческа реализация чрез подобряване на условията за равен достъп до образование и засилване на желанието и мотивацията на учениците да участват в образователния процес, преодоляване на негативните обществени нагласи, основани на различия; провокиране и създаване на траен интерес към опознаване и съхраняване и развиване на културната си идентичност на учениците от маргинализираните групи.
Вашият коментар