Кметът на общината арх. Анастас Карчев изпрати становище до Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ) относно изменения на Наредба №2 за условията и реда за утвърждаване на транспортни схеми и за осъществяване на обществени превози на пътници с автобуси. Обсъждат се изменения на тази наредба, които ще лишат Свиленград и общината от пряк автобусен превоз до София.
Проектът на Наредба за изменение и допълнение на Наредба №2 е публикуван за обсъждане на Портала за обществени консултации към Министерски съвет. Това, което засяга жителите на общината, е предвиденото изменение в параграф 6, чл. 12 от наредбата, определящо кои автобусни линии попадат в Републиканска транспортна схема. Според предложението за изменение такива са междуселищни автобусни линии, свързващи:
– областни центрове от две и повече области;
– общински център с население над 30 000 жители, регистрирани по настоящ адрес в него и областен център от друга област, която не е съседна. В този случай като междинни спирки по линиите се допускат всички населени места с изключение на такива, които са областни центрове;
– областен или общински център с население над 30 000 жители, регистрирани по настоящ адрес в него и населено място, което е курортен център, независимо от броя на жителите му по настоящ адрес. В този случай линиите са сезонни за периода на активния туристически сезон в зависимост от вида на курорта – зимен или летен.
Арх. Карчев изразява в становището си възражение относно това изменение. Мотивите му са в защита на населението на общината, защото с въвеждането на този нормативен акт всички общини с под 30 000 жители, каквато е и община Свиленград, ще бъдат ограничени да възлагат автобусни линии от Републиканската транспортна схема. Това е особено важно, ако съществуващият жп транспорт не покрива транспортните им нужди. С приемането на това изменение ще бъдат лишени от бърз и удобен пряк превоз учащи се и работещи в различни областни центрове и в столицата. Като граничен град, разположен на две граници, в Свиленград този вид транспорт ползват и чужди граждани от различни страни. Не по-маловажно е, че превозвачите от малките населени места са лишени от възможността да изпълняват част от съществуващите към момента разписания, което ще доведе до фалити на превозвачи. Всичко това постепенно ще повлияе върху демографски процеси, с които се обезлюдяват малките населени места, се казва още в становището на кмета.
Община Свиленград активно се включи в обсъждането на Наредба № 2 към НСОРБ. Становищата по изменението й се приемат до 4 февруари в националното сдружение, откъдето ще ги предоставят на Министерството на транспорта за съгласуване.
Вашият коментар