Независимо от ковид-пандемията през 2020 г. екипът на Исторически музей – Свиленград подготви и издаде 2 свои печатни научни издания
През октомври излезе от печат VI-я музеен сборник „Развитие на здравеопазването в Свиленград и региона“. За първи път историята на здравеопазването в Свиленград се представя в книга. Тя е резултат от проведената през 2019 г. научна конференция по темата, организирана от местния музей и с общите усилия на учени от ИБЦТ – БАН, историци от РИМ – Хасково и ИМ – Свиленград, краеведи, журналисти. Въпреки затворените дълго време архивохранилища, в 472 страници е събрана историята на здравеопазването ни, преминало от 1912 г. до днес през много трудности, изграждане на собствена сграда за болница и поликлиника, през оборудване с медицинска апаратура и недостиг на медицински кадри в началото, до запазване на многопрофилната болница в годините на преход. Заслугата лечебното ни заведение да се запази и конкурира днес по медицинска апаратура с някои столични клиники е на д-р Димитър Ермов – управителят на МБАЛ – Свиленград. В отделни доклади са представени медицината в миналото, строгите мерки за хигиенизиране и контрол след 1912 г., ролята на лекарите-белоемигранти в региона, детското и училищно здравеопазване и създаването на здравната система, развитието на стоматологията и граничният здравен контрол, на дейността на Червения кръст и развитието на аптечното дело. Кратка справка има и за медици, дипломирали се през Османския период в Европа и др.
Макар все още да не e представена официално, книгата вече се продава в Исторически музей – Свиленград. Всеки може да си я закупи срещу 14 лв.
7-то музейно издание, което вече е на книжния пазар, е „История на селата Мерхамли и Тахтаджик“. Книгата се издава с финансовата помощ на община Свиленград и благородното желание на д-р Димитър Радев, син на автора Георги Радев – вече покойник, да съхрани историята на родния край. Авторът е учител-математик по образование, родом от свиленградското село Костур. В книгата са събрани спомените на едно изстрадало поколение българи от Беломорска Тракия, преживели както борбата и надеждата за свобода, така и ужаса от разорението на родния край през 1913 г., изтребването на стотици хора и прогонването им оттам след 1920 г., изживените мъки, за които се споменава и в съвременната историография. Георги Радев е успял приживе да запише спомените на участници в драматичните събития. Синът му – д-р Димитър Радев, е съхранил и дари на музея в Свиленград ръкописите на своя баща, за да остане във времето миналото на родното Мерхамли и Тахтаджик.
С цялостното разчитане на ръкописите и оформлението им в книга се справи екипът на ИМ – Свиленград, защото се чувстват длъжни да съхранят паметта на предците. А благодарение на дарителската воля на екскмета Георги Манолов, книгата вече се чете във Франция и Германия, където живеят наследници на тракийски бежанци от тези български села, останали извън пределите на България.
И тази книга може да се закупи от Исторически музей – Свиленград на цена 11 лв.
Елена Митева
Вашият коментар