Исторически музей – Свиленград спечели финансиране на проект по обявена от Министерството на културата конкурсна сесия на тема „Дейности по опазване и представяне на движимото културно наследство и визуалните изкуства в музеите и художествените галерии“. С проектни предложения кандидатстваха музеи и галерии от цялата страна, общо 116 на брой, а от тях бяха одобрени за финансиране само 27. Проектът на ИМ-Свиленград e „Подобряване и реорганизация на експозиционното пространство в ИМ-Свиленград“ на стойност 3 822 лв., с автор и ръководител д-р Стефан Димитров. Той бе класиран сред първите десет одобрени проектни предложения. Сред тях са културни институции като Националният литературен музей, музей „Васил Левски“ – гр. Карлово, Националният военноисторически музей, къща музей „Панчо Владигеров“, Институтът за етнология и фолклористика с Етнографски музей – БАН и др.
Основната цел на проекта е чрез нови презентативни материали и средства да се реорганизира и подобри експозиционното пространство в Исторически музей – Свиленград. Тази промяна е необходима, понеже към настоящия момент сградата на ИМ-Свиленград е недостъпна за инвалиди и трудноподвижни лица. По проект на общината в момента се изгражда нова експозиционна зала в двора на музея, която ще бъде достъпна за всички посетители без ограничения.
За реализирането на поставената цел ще бъде подбран снимков материал и текст, които ще бъдат представени на два езика – български и английски, на няколко пана, изработени от винил. Ситуирането на информационните материали в експозициите ще бъде представен по начин, достъпен за всички посетители. Също така с цел получаване на качествен информационен продукт, ще бъде извършен професионален писмен и устен превод на всички беседи за движимото и недвижимото културно-историческо наследство в Свиленград и региона на 6 езика (английски, френски, немски, руски, турски и гръцки), след което получените аудиофайлове ще бъдат инсталирани на аудиогидове, с помощта на които всеки чуждестранен турист ще може да се запознае с миналото на нашия край.
За реализацията на проекта се предвижда и закупуването на таблет и дрон. Тази техника ще бъде използвана за заснемането на видеоклипове на културно-историческото наследство, намиращо се на територията на Община Свиленград, и представени на таблет на инвалиди, деца със СОП, деца в неравностойно положение и всички останали, които нямат възможност да посетят обектите на живо.
Със закупената техника, освен повишаване качеството на представената информация по проекта, ще се подпомогне работата на уредниците в ИМ-Свиленград при разработването и реализацията на бъдещи образователни програми и проекти.
Вашият коментар