Бяла църква с меден купол на камбанарията е построена в центъра на свиленградското село Младиново. През нощта тя свети, макар че отвън също има осветление.
Оказа се, че божият дом е дело на бизнесмена Валентин Куманов, който е родом от селото.
„Отдавна ми се въртеше тази мисъл в главата, но все излизаше нещо по-важно и така минаха години. В През 2019 година, една вечер сънувах брат си, който загина в тежка катастрофа през 1984 година. В съня той ми каза: „Хвърлихте ме в това село, дето една църква няма …“! Така взех решението и започнахме работа по църквата“, разказва Куманов.
Бизнесменът стопанисва над 100 дка в село Оряхово и често пътува през харманлийското село Коларово, където има красива селска църква и която грабнала окото му. За негов късмет дъщеря му Цветелина е архитект и с удоволствие се заела с архитектурния проект, който трябвало да прилича на коларовската църква, но същевременно да е оригинална. На младата архитектка безвъзмездно помогнал тогавашния главен архитект на Свиленград, а сега кмет арх. Анастас Карчев.
В процеса на строителството се оказало, че много хора подкрепят богоугодното дело и от сърце помагат на основния ктитор.
„Много зареждащо е да усетиш подкрепа от хората в подобно начинание. Много са дарителите, които ме подкрепиха. Д-р Младенов внесе парична сума, Елена Манолова ми даде бетона на нулева цена, Христо Милчев даде стъклени тухли. Силна подкрепа получих от мои приятели, които поканих на рождения ми ден, като обявих, че не искам подаръци, а да се подпомогне градежа на църквата. Всеки дари според възможностите си, а Иво Димов и Борислав Карев се включиха с четирицифрени суми. И до ден днешен настръхвам като си спомня, че когато наливахме основите дойде една жена от селото и ми даде 35 лева, обяснявайки, че няма други пари… Да, аз съм идеологът и двигателят на строителството, но искам да се знае, че в него участваха много хора. Благодаря им за подкрепата!“, сподели Валентин Куманов.
Иконостасът на църквата е дело на свиленградския майстор-дърворезбар Радко Бъчваров, чието дело е амвонът в църквата „Света Троица“.
„Това е първият ми иконостас. Много четох, много разговарях с отец Константин, за да го направя по канона, но същевременно е абсолютно оригинална моя авторска творба“, каза дърворезбарят.
В момента се работят и иконите. Те ще излязат изпод четката на свиленградската художничка Росица Хаджистефанова.
Междувременно Димитър Русев е дарил няколко икони за църквата, а свиленградчанинът Митко Памуков е обещал, че ще дари голяма икона на Свети Димитър. Самият Памуков вдигна храм преди 9 години в родното си село Дрипчево.
Докато се изографисат иконите и стените на църквата, Валентин Куманов си е обещал да довърши облагородяването на пространството около църквата, която ще носи името „Свети Константин и Елена“.
Така се е казвала старата селска църква, която е била разрушена през 1960 година от комунистите, за да бъде построено училище. От нея е останала само камбаната, която ще бъде монтирана в новата църква, за да има приемственост. Камбаната е дарена от Тодор Ширедов, от село Ения /б.р. – Младиново/ през 1932 година.
Валентин Куманов е решил да дари на църквата още модерна озвучителна уредба, която да се ползва по време на светлите християнски празници, като например Коледа и подобни.
На въпроса дали е силно религиозен Куманов отговаря така: “Всички дължим нещо на обществото, в което живеем. Този градеж е моето дело в полза на хората. Да, вярващ съм! Ботев също е вярвал!“. След което рецитира:
„О, мой боже, правий боже!
Не ти, що си в небесата,
а ти, що си в мене, боже –
мен в сърцето и в душата…“
Вашият коментар