Свиленград отбелязва днес Деня на Тракия без официални тържества. Причината е ясна – наложените ограничителни мерки срещу разпространението на коронавирусната инфекция.
По различно време тази сутрин венци и цветя бяха положени от представители на общинските съвет и администрация пред паметника на загиналите при щурма на Одринската крепост в градския парк. По-късно същото направиха от историческия музей в Свиленград, тракийското дружество, ВМРО, граждани. Представители на администрацията положиха венци и цветя още пред паметниците на генерал Никола Иванов до Стария мост на Марица, Капитан Петко войвода на ГКПП-то с Гърция и Кръстно знамение на ул. „Крайречна“.
Датата 26 март (13 по ст. ст.) през 1913 г. символизира две съдбовни събития: на бойната слава на българската войска и на стремежът на тракийските българи към свобода и присъединяване към Отечеството. След падането на Одрин на същата дата по същество завършва Балканската война и се ускоряват преговорите за мир в Лондон между Отоманската империя и балканските съюзници. Така на 17/30 май е подписан договор за мир, чл. 2 на който гласи : „Н. В. императорът на отоманите отстъпва на Т. величества съюзените владетели всички територии на своята империя върху европейския континент-на запад от линията Енос от Егейско море и Мидия до Черно море, с изключение на Албания.“ В договора се изказва yвepeнocт, че ще настъпят вечен мир и приятелство както между сегашните владетели, така и между техните наследници.
Това е най-голямото, бленувано обединение на българските земи, защото освен Източна и Беломорска Тракия и голяма част от Македония, България запазва Южна Добруджа и Западните покрайнини. Общата територия на страната достига 180 хил. кв. км.
Вашият коментар