Днес, от 17:30 часа, в Общинската библиотека на Свиленград ще бъде представено шестото издание на местния музей. Това е сборникът „Развитие на здравеопазването в Свиленград и региона“.
За първи път историята на здравеопазването в Свиленград се представя в книга. Тя е резултат от проведената през 2019 г. научна конференция по темата, организирана от местния музей и с общите усилия на учени от ИБЦТ – БАН, историци от РИМ – Хасково и ИМ – Свиленград, краеведи, журналисти. Въпреки затворените дълго време архивохранилища, в 472 страници е събрана историята на здравеопазването ни, преминало от 1912 г. до днес през много трудности, изграждане на собствена сграда за болница и поликлиника, през оборудване с медицинска апаратура и недостиг на медицински кадри в началото, до запазване на многопрофилната болница в годините на преход.
Проф. д.и.н. Светлозар Елдъров: Защото от Свиленград започва и свършва България!
Заслугата лечебното ни заведение да се запази и конкурира днес по медицинска апаратура с някои столични клиники е на д-р Димитър Ермов – управителят на „МБАЛ – Свиленград”. В отделни доклади са представени медицината в миналото, строгите мерки за хигиенизиране и контрол след 1912 г., ролята на лекарите-белоемигранти в региона, детското и училищно здравеопазване и създаването на здравната система, развитието на стоматологията и граничният здравен контрол, на дейността на Червения кръст и развитието на аптечното дело. Кратка справка има и за медици, дипломирали се през Османския период в Европа и др.
Вашият коментар