Исторически музей – Свиленград представи своето поредно издание „История на селата Мерхамли и Тахтаджик“ на 13 май в залата на Общинска библиотека.
Сред присъстващите бе и д-р Димитър Радев – син на автора на книгата Георги Радев. Краеведческия труд на покойния Георги Радев представи директорът на музея Елена Митева. В 480-те страници на книгата – каза тя, са събрани спомените на едно изстрадало поколение тракийски българи, преживели както борбата и надеждата за свобода, така и ужаса от разорението на родния край. Похвално е, че авторът е успял приживе да запише спомените на участници в драматичните събития, за които не се учи в училище.
Г. Радев е роден през 1933 г. в свиленградското село Костур, където се преселва българското население след прогонването му от родните места, завършва Учителския институт в Хасково и работи като учител и след това като директор на училището в с. Тракиец. Израснал в семейство на бежанци, той отрано започва да се интересува от историческите събития, свързани с родовата памет и минало. Плод на неговия труд са стотици ръкописни страници, свързани с драматичните събитията от войните и родовата памет. Записките попаднаха в ИМ – Свиленград благодарение на сина му и книгата вече е факт. Д-р Д. Радев заяви пред присъстващите, че се радва да види най-после в книга труда на живота на своя баща и благодари за това на музейния екип. От своя страна Е. Митева му благодари, че е съхранил бащините ръкописи, за да я има днес книгата, а и да има откъде да научат по-младите историята на предците, защото човек без минало е като дърво без корен, бързо изсъхва.
Инж. Г. Манолов – потомък на бежанци от този край, сподели спомените си от разказите на своята сладкодумна баба, оказа се, публикувани в тази книга.
В мултимедийна презентация присъстващите си припомниха едно пътуване до родното огнище на предците, останало извън пределите на съвременна България днес, пътуване – финансирано от инж. Георги Манолов.
Книгата с интересната история на тези две села – Мерхамли и Тахтаджик може да закупите от Исторически музей – Свиленград.
Вашият коментар