Стартиралата вчера по обяд в Свиленград подписка срещу закриването на районния съд подминава хиляда подписа, съобщиха юристи. Към 17:00 часа подписите бяха преброени и изпратени във ВСС, който ще заседава на 8-ми. Оказа се, че точно 1405 жители на града и общината са се подписали в защита на свиленградския съд. Подписката продължава и днес, а подписи могат да се положат в „Спайдър“-а, зад читалището, пред общината и на входа на общината, в Теленор, Виваком и при всеки един юрист в града.
В защита на Районен съд – Свиленград в понеделник ще се проведе извънредна сесия на общинския съвет, на която ще бъде гласувано решение, което ще покаже категоричното несъгласие с намерението да бъде закрит районния съд.
Ето и подготвените мотиви, които вероятно ще бъдат допълнени по време на самата сесия:
Предлаганият модел ще доведе до изключително затрудняване и/или до невъзможен достъп до правосъдие на голяма част от населението в региона, както и на останалите лица – български и чужди граждани, имащи нужда от правосъдие и правна защита на техните права и законни интереси.
Моделът предвижда закриването на Районен съд – Свиленград като самостоятелен орган на съдебната власт и трансформирането му в териториално отделение на Районен съд – Харманли. Предвижда се промяна в родовата подсъдност на граждански и наказателни дела. Предложението по модел 4 е на районните съдилища да останат подсъдни всички искове по граждански дела с цена на иска до 2000 лв., промяна в родовата подсъдност на вещните дела (без делбите и тези по Закона за наследството), както и на делата по СК само по шифър 0102-1 (развод по исков ред и недействителност на брака), като последните две групи дела станат подсъдни на ОС като първа инстанция . Предлага се и промяната на родовата подсъдност на част от наказателните производства от общ характер, които да бъдат разглеждани като първа инстанция в окръжен съд. За Свиленградския съдебен район това включва наказателните производства за незаконно преминаване на държавната граница, които следва по предложения модел да бъдат разглеждани от териториално отдалечен от границата на страната съд и което е свързано със значителни неудобства и материални разходи както за участниците в производството, така и за самата държава.
Не е отчетено, че на територията на Община Свиленград функционират структурни звена на Агенция „Митници”, РУ на МВР, Гранична полиция, следствени органи, места за настаняване на незаконно преминали границата лица, бежанци и др.
Районният съд исторически е бил основно звено на съдоустройствената система и поради това, неговата дейност стои най-близо до гражданите.
Отношението на местната общност към предлагания модел е негативно. Несъгласието си гражданите и практикуващите юристи на територията на Община Свиленград са обективирали в многочислени граждански подписки.
Обявеният модел няма да постигне целите, които преследва. Притеснително е, че предлаганият модел не е подложен на широко обществено обсъждане.
С предложения модел ще бъдат накърнени правата на жителите на община Свиленград и община Любимец, и най-вече на правото им на достъп до правосъдие, представляващо безспорно и неотменимо право, което следва да се осъществява безпрепятствено.
Предложеният модел предвижда съдът в гр. Елхово и съдът в гр. Балчик, въпреки неголямата им натовареност да останат, като самостоятелни съдебни органи с аргумента, че се намира в граничен район. С оглед на това несправедливо е, че не е отчетен фактът ,че Районен съд – Свиленград също се намира в граничен район- на две граници и към него може да бъде създадено териториално отделение, в което да бъде трансформиран районният съд в гр. Ивайловград.
Предлаганият модел ще доведе до негативни последици за социално-икономическото развитие на Община Свиленград.
Вашият коментар