„МЕСЕЦ НА КНИГАТА” беше част от дейностите по проект на Сдружение „Заедно за Свиленград” – „Съхранено наследство за бъдещите поколения“ по процедура на МИГ Свиленград ареал 7.11 – „Повишаване на атрактивността на територията на МИГ и стимулиране на сътрудничеството чрез популяризиране на културно-историческото и природно наследство“, финансиран по Програма за развитие на селските райони.
Събитието беше проведено в рамките на четири модула с различни теми.
МОДУЛ 1
На 31.05.2021г. започна събитието „Месец на книгата” организирано от Общинска библиотека – Свиленград и Сдружение „Заедно за Свиленград”. Събитието е посветено на любовта към книгите и четенето, отличените литературни творци на града, както и на Свиленградската история и нейното съхранение и популяризиране. През първата седмица главният експерт на библиотеката Иван Чончев представи първата по рода си изложба и презентация на стари снимки и картички „Свиленград в черно и бяло”, която дава един рядък поглед върху живота и битието на жителите на Свиленград в периода след Балканската война, когато градът бива опожарен. Изложени са кадри от възстановяването на града, снимки от военни действия, култови сгради и редки моменти от историята на Свиленград. В изложбата могат да се видят и снимки на копринените фабрики и работещите граждани в тях, които показват мащаба на основния отрасъл на свиленградчани по това време – бубарството и извличането на коприна. Освен това могат да се видят и стари вестници с публикации за Свиленград. Изложбата може да се види във фоайето на библиотеката до 30.06.2021г. Беше представена и книгата „Безсмъртни епопеи“ от Петър Раковски пред местната общност и ученици от училищата на територията на Община Свиленград.
МОДУЛ 2
През втората седмица на събитието се проведе рецитал по стихове за Свиленград. Бяха представени творби на литературни творци посветени на Свиленград пред ученици от СУ „Д-р Петър Берон”. През цялата седмица бяха организирани и презентации на изложбата „Свиленград в черно и бяло”, които да представят повече информация от историята на града на групи от ученици от местни училища. Целта на презентациите бе по интересен и заинтригуващ начин да се повишат познанията на подрастващите за историята на Свиленград и така да се стимулира тяхното самосъзнание и любов към града. Иван Чончев представи малко познати и труднодостъпни факти за Свиленград, които е откривал и съхранявал през годините си на главен експерт в библиотеката.
МОДУЛ 3
Третата седмица бе посветена на творби на местни творци. Бяха организирани литературни четения за гостите на Общинска библиотека – Свиленград, където бяха представени произведения на изявени творци от Свиленград и региона като Ивайло Балабанов и Боряна Станева. Бяха организирани и две изнесени четения в селата Левка и Пъстрогор. Целта на тези събития бе да се популяризира работата на местни писатели и поети сред общността.
МОДУЛ 4
В последната седмица от „Месец на книгата” се проведоха събития насочени към най-младите читатели на Община Свиленград. През цялата седмица се състояха четения на книги, бяха организирани игри и забавления за деца от детските градини на Свиленград на тема „Книгата – духовното богатство на всеки народ“. По интересен и забавен начин бяха представени класически детски творби, които да запознаят малчуганите с красотата и важността на литературата.
За финал на събитието „Месец на книгата” беше организиран празничен концерт с участието на месни танцови и музикални състави – Фолклорна група за автентичен фолклор към НЧ „Отец Паисий – 1925”, с. Левка, Школа по балет „Сребърна пантофка“, Детска фолклорна група „Тракийска китка“, Детски танцов състав „Свиленче“ и група „Аурора”. Концертът се състоя на 22.06.2021г. на откритата сцена до Общинската библиотека. Бяха представени специфични за Тракия и района песни и танци заедно със съвременни поп и рок песни.
Вашият коментар