Свиленградското село Щит и тази година бе домакин на превърналия се в традиция Празник на билките – Еньовден, организиран от читалище „Христо Ботев 1927”- с. Щит, община Свиленград и Исторически музей – Свиленград.
Още от древни времена хората почитали Майката – природа, бояли се от нейната сила и мощ и спазвали строги правила и ритуали, отправяли молитви за милост и берекет, за сполука и благополучие.
С мълчаливо хоро в с. Щит хората откупиха билките от самодивите.
В празнично-обредната система на Сакарския ни край се е съхранил Еньовден с цялата му богата обредност. Присъстващите на празника усетиха рано сутрин силата на природата, браха билки за здраве преди изгрев слънце, търколиха се в тревата за здраве, защото се вярва, че в този ден и Слънцето се е окъпало преди тях. Присъстващите на празника преминаха 3 пъти през Еньовския венец изплетен в центъра на селото, за да са здрави през цялата година. Така всички заедно възкресиха тайнството на Еньовден и отколешни традиции на предците, за да се усетят по-близо до корена си, да се извисят до богатата душевност на българина. И разбира се с една надежда – да изцерят душите и тялото си чрез билките, водата и слънцето на родната земя.
Местните хора от с. Щит познават много добре билките в района, та в еньовския венец жените вплетоха тайно биле за здраве и късмет, мълчана вода за щастие и успех, слънчев лъч и Божи дъх, за да ни предпазва в дните напред. Всеки имаше възможност и да отпие глътка вълшебен билков чай, който щедро предлагаха домакините, приготвен лично от читалищния секретар Сашо Карамфилов. Който пожела дори се изкъпа с билкова вода.
Еньовден е древен ритуал по нашите земи, свързан с почитта към Слънцето и Земята, сливането им в едно цяло с билките и водата. Вярва се в магическата сила на водата, че лечебната й сила е най-мощна в дните на лятното слънцестоене. Поверието гласи, че в нощта срещу Еньовден (23.06) границите на човешкия свят се отварят, „звездите слизат на земята“ и омайват тревите и цветята, придавайки им целебна сила.
Празникът в с. Щит продължи с песни и народни хора, в които се включиха мажоретния състав при община Свиленград, самодейни читалищни състави и изпълнители от региона. Пак според Еньовската традиция младите момичета издърпаха пръстен от менче, сложени още от предишната вечер в мълчаната вода, за да узнаят според наричанията за кого ще се омъжат, какво положение в обществото ще имат и т.н. – все важни неща, пъстри и различни като самият живот.
Елена Митева, директор на ИМ-Свиленград
Вашият коментар