Детският хор на България и Свиленград в него…
На 3-ти юли, в зала 1 на Националния дворец на културата имаха концерт десет от най-добрите детски хорове в България. Сред тях беше и Хорова школа „Свиленград“.
Срещнахме се с главния секретар на Българския хоров съюз, главен художествен ръководител и главен диригент на хоровата школа в Свиленград маестро Кирил Търпов, за да разберем какво е Детският хор на България и какво означава да си част от него.
– Маестро, какво е да дирижираш и пееш на сцената на зала 1 в НДК?
– Вълнението е огромно, незабравимо! Хваща те за гърлото и стиска сърцето ти още от самото начало на акустичните репетиции и продължава до последния аплауз, докато слизаш от сцената. В същото време, това е огромна отговорност, която тежеше на крехките плещи на децата ми, но те се справиха. Успяха да я понесат и пренесат през часовете от 13:00, когато влязоха в залата за акустична репетиция, до края на концерта, който свърши около 21:00. През цялото това време, децата от всички участващи хорове имаха не повече от две почивки от по 30/40 минути.
– Разкажете ни малко повече за идеята „Детския хор на България “?
– През 2018 бе избран новия Управителен съвет на Българския хоров съюз. Една от идеите ни беше да изработим стратегия за развитие на Детското хорово пеене. Още на първото заседание маестро Славил Димитров (избран за председател малко по-късно) предложи идеята си за Детския хор на България. Всички прегърнахме идеята и постепенно започнахме работа за нейното осъществяване. За съжаление ни постигна пандемията от Ковид-19. В края на 2020 успяхме да спечелим чрез проект финансиране от НФК и започнахме предварителната организация. Това включва работни срещи, ръководени от най-изявените хорови диригенти и детски хорове в страната. Така до края на юни, когато се събрахме в София и започнахме репетиции от 1-ви юли. Една част от работните срещи продължават до края на годината. Срещата с колегите – преподаватели по музика и диригенти на детски хорове, които работят в близост със Свиленград ще бъде на 30 септември и 1 октомври, когато е годишният концерт на хоровата школа. Честта да си част от този наистина внушителен, огромен по своя мащаб проект е голяма. Всички участници, както и хоровата школа получихме сертификат „Учредител“. Участниците избирахме чрез селекция сред най-добрите детски хорове в България. Това не е състезание или фестивал. Това е чест, която децата на Свиленград заслужиха с участието си в хоровия живот на страната, с организацията на своя фестивал “Нека пеем заедно“. Тук е мястото да благодаря на общината и кмета арх. Анастас Карчев и дирекция „Хуманитарни дейности“, на г-н Георги Манолов, който от самото начало е най-големият поддръжник на хоровата школа, но на първо място на моите деца и техните родители.
„Майски балони“ в изпълнение на Хорова школа „Свиленград“ в зала 1 на НДК /видео/
– Какво предстои за ДХБ след този грандиозен концерт?
– Проектът е амбициозен и обхващащ все повече детски хорове в България. Следват концерти през следващите две години – 2022 и 2023. Амбицията на БХС е да успеем да превърнем това в международна хорова асамблея. Надяваме се, че с помощта на държавата ще успеем. Детският Хор на България ще е в основата на бъдещата стратегия за развитие на детското хорово пеене в България.
– Какво предстои на свиленградската хорова школа?
– Месец почивка. Започваме репетиции на 16-ти август. Предстои ни участие във Варна на Четвъртия национален фестивал на детските и младежки хорове, където имам амбицията да представя поотделно и трите формации – Хор на малките, Детски хор и Вокална формация „Бурденис“ с изцяло нови програми. Ще имаме само месец за подготовка, а всяка формация трябва да има поне по 5 нови произведения. След завръщането от Варна, предстои годишния концерт на Хоровата школа в рамките на честванията на Деня на Свиленград. Ноември участие във нашия фестивал „Хорове в Поп и Рок“, след това коледния ни концерт и участие в шестото издание на Национален фестивал на коледната и новогодишна песен – Хасково’ 2021. Това е програмата ни до края на тази година. Всяко участие е с нова програма. Имаме много работа и се надявам да сме здрави и силни…
Участието на децата в ДХБ им даде много вълнения и опит. Те имат вече по-различно самочувствие. Това е съвсем нормално, все пак те пяха цял концерт в емблематичната за всеки един изпълнител зала 1 на Националния дворец на културата, акомпанирани от оркестър, нещо което не се случва на всеки.
– Маестро, благодаря ви за отделеното време.
– И аз Ви благодаря за отношението и отразяването на всичко, което правим и творим.
Вашият коментар