На 19.08.2021 г. в гр. Свиленград, в конферентната зала на хотел „Свилена“ се проведе Стартираща пресконференция по проект „Хабитат „Сакар“.
Проектът се изпълнява от Сдружение „Асоциация наука за природата“ като бенефициент по Договор № BG16M1OP002-3.028- 0001-C01, финансиран по Оперативна програма „Околна среда 2014-2020 г.”, приоритетна ос „НАТУРА 2000 и биоразнообразие“ по процедура „Подобряване на природозащитното състояние на видове в мрежата Натура 2000 чрез подхода ВОМР в територията на МИГ Свиленград Ареал-2”. Партньор по проекта е Община Свиленград.
На пресконференцията присъстваха, г-н Рашид Рашид – председател на Управителния съвет на Сдружение „Асоциация наука за природата“, г-жа Милена Янева – изпълнителен директор на МИГ „Свиленград Ареал“, членове на екипа за управление на проекта, представители на Община Свиленград, представители на фирмите изпълнители по проекта, заинтересовани лица, граждани и медии.
Г-н Рашид запозна присъстващите на събитието с целите, дейностите, очакваните резултати на проекта. Проектът обхваща защитени зони от мрежата Натура 2000 BG0001032 “Родопи – Източни”, BG0000212 “Сакар”, BG0000217 “Ждрелото на река Тунджа” и BG0000578 “Река Марица”, на територията на МИГ Свиленград Ареал. Предвижда се изпълнението на следните дейности: провеждане на наблюдения на целеви видове прилепи, земноводни и влечуги и техните местообитания; създаване на подходящи местообитания за целеви видове прилепи – предоставяне на изкуствени убежища; изпълнение на противопожарни дейности – създаване на противопожарни депа и провеждане на обучения за заинтересованите страни; прочистване на пътища и просеки; подобряване на подходящи местообитания за целевите видове – възстановяване на стари чешми; модифициране на стари и изоставени сгради; оформяне на естествени понижения в релефа; маркиране на биотопни дървета; изработване и разпространение на печатни и комуникационни материали; работа със заинтересовани страни; информационна кампания в медиите, насочена към заинтересованите страни; таблети с вградено образователно мобилно приложение; изпълнение на мерки за информация и комуникация; спомагателни дейности – осигуряване на правна помощ; организация и управление на проекта.
Общата продължителност на проекта е 38 месеца. Периодът на изпълнение е 06.10.2020 – 31.12.2023 г.
Вашият коментар