Проект BG05M2OP001-3.006-0002 „Равен шанс за всички“, финансиран от Оперативна програма “Наука и образование за интелигентен растеж“ 2014-2020г., съфинансиран от Европейския съюз чрез Европейските структурни и инвестиционни фондове, създаде партньорство между Първо ОУ „Иван Вазов“, Свиленград и ОУ „Христо Ботев“, село Левка.
Проектът е фокусиран върху учениците от маргинализираните общности, да се изградят като пълноценни граждани и да постигнат социална и творческа реализация. Той е насочен към създаването на извънкласни клубове по интереси и допринася за взаимното опознаване на учениците в това число и от маргинализираните групи за възпитаването им в дух на толерантност и за съхраняване и развиване на културната им идентичност в интеграционна мултикултурна среда.
През месеците юли и август се осъществи Дейност 5 – участие в тренировъчни лагери – Първо ОУ „Иван Вазов”. Целта на тази дейност бе учениците от Първо ОУ „Иван Вазов“ да вземат участие в различни образователно – тренировъчни лагери по интереси, ученици със сходни интереси да участват в лагери, където да се забавляват и да намерят нови приятели. Така учениците общуваха със свои връстници, с които имат еднакви интереси, и изградиха една общност. Подобна дейност бе осъществена за първи път. Дейността подпомогна учениците от маргинализираните групи да се изградят като пълноценни граждани и да постигнат успешна социална реализация като им се даде възможност да вземат участие в образователно – тренировъчни лагери по интереси. Чрез дейността учениците от различни етноси се опознаха взаимно и пяха, танцуваха, играха и творяха в дух на толерантност и разбирателство и се забавляваха наравно със своите връстници. Също така се преодоляха негативните обществени нагласи, основани на етнически произход. Тази дейност се осъществи съобразно следната програма: 1. Участие на 48 деца в лагер по интереси в областта на сценичното и театрално изкуство, на музиката/певци, танцьори и музиканти/, от които 3-ма представители на маргинализирани групи; 2. Участие на 48 деца в лагер по интереси в областта на историята и първенци от олимпиади по хуманитарни науки, от които 2-ма представители на маргинализирани групи; 3. Участие на 48 деца в лагер по интереси в областта на спорта, от които 3-ма представители на маргинализирани групи; 4. Участие на 48 деца в лагер по интереси за природолюбители и първенци от олимпиади по природни науки., от които 2-ма представители на маргинализирани групи. Провеждането на всички лагери бе в Пампорово, като в дейността пряко участие взеха 192 деца, от които минимум 10 ученика представители на маргинализирани групи.
В периода от 20 юли до 24 юли се реализира Дейност 10 – участие в тренировъчни лагери – ОУ „Христо Ботев“, с. Левка. Подобна дейност се осъществи за първи път. Дейността подпомогна 20 ученика от маргинализираните групи да се изградят като пълноценни граждани и да им помогне да постигнат успешна социална реализация като им се даде възможност да вземат участие в образователно – тренировъчен лагер. Чрез дейността учениците от различни етноси се опознаха взаимно и ще играха в дух на толерантност и разбирателство, забавляваха се наравно със своите връстници. Бяха преодолени негативните обществени нагласи, основани на етнически произход. Лагерът бе проведен в Пампорово, като в дейността пряко участие вземаха 30 деца, от които минимум 20 ученика представители на маргинализирани групи.
По време на лятната ваканция, съгласно дейностите на проекта, бяха планирани и осъществени 5 ученически пътувания за учениците от Първо ОУ „Иван Вазов“ и ОУ „Христо Ботев“, с. Левка, както следва: клуб „Родолюбие“ – 2 пътувания, клуб „Млад природолюбител“ – 2 пътувания и Група по народни танци – 1 пътуване. Целта на тези дейности бе да подпомогне учениците от маргинализираните групи, включително ромите, успешно да се интегрират, да се изградят като пълноценни граждани и да осигури подкрепа за тяхното социално включване чрез подобряване на достъпа им до качествено образование и намаляване на броя на необхванатите от образователната система, на отпадащите от училище и на преждевременно напусналите училище. Чрез дейността се помогна учениците да постигнат успешна социална реализация като се подобрят условията за равен достъп до образование и засили желанието и мотивацията им да участват в образователния процес. Чрез дейността също се преодоляха негативните обществени нагласи, основани на различен произход. Пряко участие взеха 73 ученици.
Проект „Равен шанс за всички“ обхваща широк диапазон от дейности, пречупени през възрастовите особености и интересите на целевата група. В една от тях учениците от Първо ОУ „Иван Вазов“, Свиленград и ОУ „Христо Ботев“, село Левка се включиха и в честването на празници и празнични събития от културните календари на училищата, а именно в най – вълнуващия ден за всеки ученик – откриването на новата учебна година.
На 15.09.2021 г. дворовете на училище „Иван Вазов“, гр. Свиленград и „Христо Ботев“, с. Левка осъмнаха празнично украсени с арки от балони, цветни гирлянди, знамена и транспаранти с надпис „Добре дошли“. Училищни песни звучаха от новото музикално оборудване (смесителен пулт, колони с вграден усилвател, микрофони, стойки) и създаваха още по – тържествена атмосфера. Училищата бързо се изпълниха с ученици и празничните им програми започнаха. За осъществяването на дейността и цялостното провеждане на събитията също така бяха закупени тениски и ризи и сценични костюми за вокална група за Първо ОУ „Иван Вазов“ и униформи за знаменна група и блузи с якичка за ОУ „Христо Ботев“.
Дейността “Честване на празници и културни събития” цели учениците на Първо ОУ „Иван Вазов“ (Дейност 4) и ОУ “Христо Ботев” (Дейност 7) да станат преки и непреки участници в честването на празници и културни събития. Тя подпомага учениците от маргинализираните групи да се изградят като пълноценни граждани и да им помогне да постигнат успешна социална реализация като подобри условията за равен достъп до културни услуги. Чрез дейността учениците от различни етноси се опознават взаимно, играят и творят в дух на толерантност и разбирателство. Чрез дейността също се преодоляват негативните обществени нагласи, основани на етнически произход. Чрез тази дейност се активират творческите способности на децата, засилва се чувството им за обществена ангажираност и те се приобщават към обществения живот в училището.
Вашият коментар