Изданието е реализирано с финансовата помощ на Министерство на културата по програма „Помощ за книгата“
Музейният екип приключи поредния си проект за т.г. подпомогнат финансово от Министерство на културата. Осмият сборник на Исторически музей – Свиленград е резултат от проведената през есента на 2020 г. кръгла маса на тема: „Марица – реката, която ни свързва“. Темата на изследователските усилия бе предопределена от разбирането им за значението на река Марица за развитието на региона от древността до най-ново време.
Без съмнение плодородните земи и важният транспортен коридор, който осигурява тази река, са сред най-важните причини за образуването на множество селища по течението и още в древността. За това свидетелства фактът, че през античността реката е била почитана като божество, както може да се съди от нумизматичните находки, на които Марица е изобразена като коронован дългобрад мъж, заобиколен от житни класове – символ на плодородието и изобилието. През Средновековието в района на днешния град Свиленград е съществувало селище, известно под името Кинекли или Канаклия, а за връзка между земите на двата бряга на пълноводната река са били използвани салове.
Появата на съвременния град се свързва с построяването на каменния мост над река Марица през 1529 г. – едно значимо за времето си пътно съоръжение, около което се появява тържище, а скоро след това и селище. През втората половина на XVI век малкото крайпътното селище бързо се разраства до град, наречен Мустафа паша по името на благодетеля, построил над реката моста, който е символ на града и до днес.
Отзовавайки се на поканата на екипа на Исторически музей – Свиленград, авторите на включените в сборника статии са насочили усилията си към проучване на разнообразни теми, свързани със значението на близостта на река Марица за историята и развитието на Свиленград, което допринася за обогатяването на познанията за града и неговите околности.
Книгата е онагледена с много снимки, някои от архива на музея, други от инициирания от музея конкурс „Забравени приказки, разказани по старите снимки“ или издирени скоро. Авторите са се постарали да представят изследванията си и като забавно четиво, не липсват описания на колоритни местни истории и личности, снимки от т.н. Остров на блажените, от нудисткия плаж от 30-те години и др.
Без претенции за изчерпателност на възможните теми, представените в сборника статии запознават читателите с една жива и пъстра картина на живота и бита на обитателите на земите около днешния град Свиленград.
Книгата може да си закупите от Исторически музей-Свиленград. Цена: 11.00 лв.
Тел.: 0379 7 10 97;
Може да я получите и с наложен платеж на посочен от Вас адрес.
Вашият коментар