В продължение на десетилетия поколения свиленградчани се прекланят пред паметника на загиналите във войните. За срам на Свиленград се оказа, че малцина, за да не кажем никой в града, не знае по чия идея и кога е построен паметника, от кого, с какви средства, кои са строителите, лежат ли кости на свиленградчани в основите на паметника, кои са те, защо и кой смени щъркеловото гнездо с кръст за хаброст … и на още много други въпроси отговаря проучване на краеведа Атанас Куманов.
„Историята е съкровищница на нашите дела,
свидетелка на миналото, пример и подражание
за настоящето и предупреждение за бъдещето.”
Мигел де Сервантес
При кметуването на Стойчо Димитров Старирадев в 1936 г. е имало замисъл в Свиленград да се изгради Триумфална арка на мястото на сегашния паметник на площад „5 октомври”, която да свързва лъчите на всички сегашни улици: „България”, „Александър Стамболийски”, „Христо Шишманов”, „Самарско знаме”, „Васил Левски” и „Георги Бенковски”. Арката щяла да бъде, може би, като Римската триумфална арка на Тит, построена в 81 г. от н.е., в чест на победата (триумфа ) на император Тит в Юдея и завладяването на Ерусалим или като Триумфалната арка на „Площад Звездата” в центъра на площад „Шарл дьо Гол”, в западния край на прочутия бул. „Шанз – Елизе” в Париж през 1836 г., която е била построена в чест на всички воювали и загинали за Франция във войните на Първата френска република и Наполеоновите войни ( 1789-1815 ). Свиленградската арка може би щеше да представлява нещо съвсем различно, но съм сигурен, че щеше да бъде най-уникалният, забележителен и исторически паметник на загиналите във войните за освобождението на България в Свиленград и района. Едновременно с това, тези 6 улици щели да бъдат най-прекият път до всички учреждения в града.
Това е било много хубава идея за най-практичното решаване на въпроса за вътрешноградските транспортни връзки. По-късно тази идея е изоставена поради незнайни причини.
Започва да се мисли само за построяването на обикновен паметник на загиналите във войните. Неговият проект започва да се осъществява пак по времето на кмета Стойчо Димитров Старирадев. Той е избран даже в Комисия на Министерството на отбраната , която обсъжда проекта през 1938 г.
В статия (точка) ХІ, на своето осмо заседание, от ІІ-та си редовна сесия, Свиленградското общинско управление в протокол № 22/07.ХІІ.1937 г. е записало: „Помощ за паметника в Свиленград.” Кметът Стойчо Димитров Старирадев прочита писмо за увековечаване на загиналите във войните. Уведомява съветниците, че проектът за паметника е изготвен, за около 200 000 лв. и е пратен за проучване в отделението за „Паметниците”. Ще разчитат на помощта от цялата околия и от фонда на Министерство на войната. Предлага да гласуват кредит от 30 000 лв. Надява се, че през 1938 г. този паметник ще бъде окончателно завършен. Г. Пенев казва: „ Ние, ако увеличаваме разходите, няма да можем да свържем двата края на бюджета.” Спас Добрев на три пъти взема думата. Подчертава възпитателното и назидателно значение на паметниците върху младежта и предлага изрично да се отбележи в протокола, че Г. Пенев е бивш запасен офицер и е против увеличение на помощта за паметника. П. Михайловски прави следното изказване: „ Г-да, когато работничеството е било в левите партии, комунистите са давали своята лепта за постройка на паметници. Какво остава за нас? В с. Устрем са гласували 70 000 лв. за паметник. Този паметник ще увековечи паметта на тия, които ни освободиха.”
След разгорещените дебати от общо 23 общински съветници, 20 са гласували за увеличение на сумата за паметника от 20 на 30 000 лв., един е против и двама отсъстват. Прави впечатление, че кметът и пом. – кметът Иван Ангелов Карлов се разписват в протокола с червено мастило и че имало и стенографка Нд. Димчева.
В бр. № 5025/28.І.1938 г. в пловдивския вестник „Борба”, дописникът от Свиленград Ст. Б-въ съобщава накратко, че Комитет за въздигане паметник на загиналите през войните в Свиленград, заедно с офицерите от 13 пограничен участък, устройват бал на 29 януари. На него щяло да се разиграе томбола с внушително количество, голямо разнообразие и пъстрота – оригинални предмети, изработени от свиленградските гражданки, приходите от които щели да послужат за построяване паметник на загиналите герои. Строежът на същия бил предстоящ.
Но въпросите, които трябва да решава общината през този период, са много големи и сложни. Като се започне с въпроса за уреждане на заеми за електрификацията, построяване на пътища в околията, откриване инженерство и лесничейство в града, търсене на помощи за довършване на халите, доставка и монтаж на хладилните машини. Не се сбъдва надеждата на кмета Старирадев да се завърши паметник на загиналите във войните от града и района до края на 1938 г. По всички тия въпроси общинските съветници го задължават с решение на протокол № 18/02. ХІІ.1938 г. да отиде до София и да намери решение на тях.
На 4 септември 1939 г. кметът на Свиленград участва като председател на журито по провеждане на конкурс в канцеларията на Централното управление на СЗОБ в София за постройка на паметник ( на загиналите във войните ) в Свиленград.
Ходенето по мъките за построяване на паметника продължава и през 1939 г. Това е видно и от Протокол № 9/26.VІІІ.1939 г. на заседанието на общинските съветници от поредната сесия. На това заседание кметът Старирадев докладва, че общината от бюджетните си средства през миналите години, е образувала при клона на БЗКБ в града Фонд за построяване на паметник в Свиленград. В него към 15. VІІІ.1938 г. има натрупани ведно с лихвите 18 898 лв. Освен това в града е образуван още преди 3 години Комитет за въздигане на паметник на загиналите през войните герои. В него са събрани над 100 000 лв. и е насрочен конкурс за изработване на проект за паметник на стойност 200 000 лв. По този повод на тази сесия общинските съветници решили: „ Сумите по фонда при БЗКБ да се изтеглят и се внесат по сметката на „Комитета по въздигане на паметник на загиналите герои през войните” в същата банка.
Продължава
Атанас Куманов
Вашият коментар