B пpoдължeниe нa дeceтилeтия пoкoлeния cвилeнгpaдчaни ce пpeклaнят пpeд пaмeтникa нa зaгинaлитe във вoйнитe. Зa cpaм нa Cвилeнгpад ce oкaзa, чe мaлцинa, зa дa нe кaжeм никoй в гpaдa, нe знae пo чия идeя и кoгa e пocтpoeн пaмeтникът, oт кoгo, c кaкви cpeдcтвa, кoи ca cтpoитeлитe, лeжaт ли кocти нa cвилeнгpaдчaни в ocнoвитe нa пaмeтникa, кoи ca тe, зaщo и кoй cмeни щъpкeлoвoтo гнeздo c кpъcт зa xaбpocт … и нa oщe мнoгo дpyги въпpocи oтгoвapя пpoyчвaнe нa кpaeвeдa Aтaнac Kyмaнoв.
„Иcтopиятa e cъкpoвищницa нa нaшитe дeлa,
cвидeтeлкa нa минaлoтo, пpимep и пoдpaжaниe
зa нacтoящeтo и пpeдyпpeждeниe зa бъдeщeтo.”
Mигeл дe Cepвaнтec
Дойде 10 ноември 1989 г. и жадуваната демокрация. Политическата палачинка отново се обръща. Тодор Живков е свален от власт и е обявен за диктатор. На 15.І. 1990 г. е отменен от чл. І, ал. 2 и 3 от конституцията на НРБ за ръководната роля на БКП и БЗНС. БКП и нейните кадри са заклеймени. Социалистическата държава и обществен строй са обявени за тоталитарни. Гербът е сменен. От абревиатурата на държавата и навсякъде другаде е премахната думата народна. На 4. Х. 1990 г. е свалена с хеликоптер червената рубинена звезда от Партийния дом на ЦК на БКП в София. Червените звезди са анатемосани. Еуфорията е повсеместна. Нароиха се стотици политически партии и печатни издания. Вратите на България се отвориха и изтекоха 1 200 000 българи в чужбина да си търсят прехраната. Безработицата, просията, ровенето по кофите и „жълтата гостенка” се завърнаха. И както винаги става в България, докато умните се наумуват – лудите се налудуваха! Започва новият, десен политически марш. По силата на Закона за имуществото на БКП, БЗНС, ОФ, ДКМС, САБПФК и БСП от 1991 г. активите им са одържавени и иззети. Сини вълни заливат страната. Те достигат и до Свиленград. Демокрацията е в действие и е наречена „Преход“. Всичко се раздържави до бездържавност и разруха. Достигнахме до безконтролна лудост. Икономиката се срути, а народът изпадна в „блатна треска” и достигна до „будна” кома и пълно опростачване на нацията.
На 21.04.2000 г. Общинският съвет Свиленград има заседание. Дебатите са бурни. Вади се вода от девет реки „за” и „против” петолъчките на паметника. Лявата опозиция напуска заседанието. Въпреки това се приема Решение № 84/21.04.2000 г., с 11 съветници от ОДС, с което задължава кметът на Общината да вземе мерки по премахване на петолъчките от паметника пред комплекс „Свилена” и всички други – знаци и символи, свързани с комунизма на обществени места. Но споровете продължават и на страниците на местните вестници под заглавията: „ Махат петолъчките…”, „Заличават тоталитарните символи”, „Петолъчките връщат БСП в Средновековието” и „Втасала Мара превтасала”. В емоционалния вихър се включва със своя статия и стихотворение големият свиленградски поет Ивайло Балабанов.
Най-после, в средата на м. септември 2003 г. започна цялостната реконструкция на паметника на площад „Свилена”. Строително-ремонтните работи са възложени на специализираната в изграждане и реставрация на паметници софийска фирма „Виважур” след процедура за обществени поръчки. Каменните петолъчки са премахнати. Върху паметника е поставена 1 300-килограмова пресечена каменна пирамида, украсена отгоре с месингов кръст за храброст, а на стените – месингови лаврови венци. Целите стени са облепени с плочи с написани имена на 284 загинали от Свиленград и общината в Балканските войни /1912-1913 г./ – 41 души, Първата световна война /1914-1918 г./ – 184, Втората световна война /1939-1945 г./ – 49 и на загиналите в борбата против фашизма – 10. На една от стените има надпис: „На загиналите за свободата на Отечеството – вечна слава!” Стойността на премахването на петолъчките, цялостното обновяване на паметника, 220 кв.м. тревни чимове и 380 коренчета вечно зелени храсти струват 13 000 лв. За съжаление, хубавата работа пак малко сме я „побългарили”. На паметника са изписани 19 загинали в Първата световна война от с. Дрипчево, което не е към нашата община, а са оставени в забвение имената на 57 загинали в Балканските войни и в Първата световна война от с. Студена. Жалко е, че към 2015 година от 1800 участници във Втората световна война от района ни в момента са останали живи само 13 душ. Времето си оказва думата. То безвъзвратно изтича за всеки човек.
Наближава 5 октомври 2003 г.- поредната годишнина от освобождението на Свиленград от Турско робство. Отново в местните вестници се набиват заглавията: „Махат петолъчките и слагат „Кръст за храброст”, „Откриват паметника с панихида и заря”, „Галактион откри новия паметник”. И наистина, в навечерието на 5 октомври 2003 г. старозагорският митрополит Галактион с панихида и фойерверки, заедно с кмета на Свиленград д-р Христо Минков, с гости и много граждани, откриват обновения паметник на обединението. Като че ли това ще е поука, едно ново начало за съзидание на хората от общината и още една разбулена история на граничния Свиленград.
В тържествената си сесия на 5 октомври 2011 г. общинските съветници на Свиленград по случай 99-годишнина от освобождението на града от турско робство вземат решение площад „Свилена” да се преименува на „5 октомври”.
С тази статия донякъде се вижда кога и от къде се е тръгнало, през какви перипетии се е минало и докъде се е стигнало до построяването на паметника и неговия ремонт, за които почти нищо не се знаеше. Защото е важно да се почита паметта на мъртвите и тяхната кауза.
Атанас
Куманов
За проучването са използвани материали от:
ЦДА-София, ОДА-Хасково, РБ „Хр. Смирненски”-Хасково, Общ. библиотека – Свиленград, снимки от Радка Талмазова, устни спомени на много граждани, между които на проф. д-р на хим. науки Елена Киркова от София, Розалина (Коджебашева) Гогова от Хасково, Анка (Уюрова) Милчева, Елена Киркова, Олга Тодева, Евда Манова, Васил Мавродиев, Панайот Николов, Димитър Колев Сюлеменчев-Петруша, Никола Петров Христов – Кольо Фотографа и Богдан Димов от с. Сива река.
Вашият коментар