Изложба „Сънливците – чаровните и тайнствени пазители на гората“ ще бъде представена във фоайето на к-с „Свилена“, а творбите ще бъдат пуснати на благотворителен търг с явно наддаване в р-т „Марица“
Единадесетата международна научна конференция на изследователите на сънливци (Gliridae), организирана от Фондация HABITAT, Холандия и Националния природонаучен музей-БАН (НПМ-БАН) в партньорство с Дружеството на анималисти, флористи и научни илюстратори ще се състои между 10 и 13 май, в народно читалище „Просвета – 1870“ – Свиленград. Това съобщи БТА, позовавайки се на НПМ-БАН.
Форумът ще бъде открит на 10 май, от 9:30 ч., от директора на музея проф. Павел Стоев и доайена на международната изследователска общност на сънливците Пат Морис, който ще приветства участниците в изпратен до организаторите видеозапис. Повече от 90 учени от 22 страни, сред които с най-голям брой участници са Англия (26) и Германия (25), ще се включат в конференцията.
Българският мишевидният сънливец (Myomimus roachi) e един от най-редките, потайни и слабо проучени бозайници в Европа. Нови данни за неговата биология и екология ще бъдат представени за пръв път от д-р Недко Недялков (НПМ-БАН) пред участниците във форума.
Международната конференция за сънливци (IDC) се организира на всеки три години, за да събере учени и природозащитници, които споделят своите открития и идеи за изследване и опазване на видовете сънливи. Поради пандемията от Covid19 конференцията беше отложена от 2020 г. за 2022 г.
По повод на събитието Дружеството на анималисти, флористи и научни илюстратори – ДАФНИ ще представи изложбата „Сънливците – чаровните и тайнствени пазители на гората“. Експозицията включва над 30 произведения по темата, дело на 14 утвърдени и млади автори, членове на ДАФНИ.
След представянето изложбата ще бъде предложена на благотворителен търг в подкрепа на изследванията и опазването на българския мишевиден сънливец. Той ще бъде с явно наддаване и ще се състои на 10 май, от 19:30 ч., в ресторант „Марица“. Водещ на събитието ще е кураторът на изложбата изкуствоведът Христина Грозданова. Двадесет процента от приходите от продажбите ще бъдат предоставени на изследователския екип на Националния природонаучен музей при БАН с ръководител д-р Недко Недялков за продължаване на проучванията и опазването на вида у нас.
Творбите могат да бъдат разгледани във фоайето на хотел „Свилена“, Свиленград, след 20:00 часа на 9 май. Изложбата пристига в града след гостуването й в Българската академия на науките.
Източник: БТА
Вашият коментар