Днес, 2 юни, Свиленград с почит се преклони пред подвига на Христо Ботев, на неговите храбри четници, на всички знайни и незнайни герои, дали живота си за освобождението и независимостта на България. На тържествена церемония на площад „5 октомври“, в която участва кметът на общината арх. Анастас Карчев, бяха поднесени венци и цветя на паметника на героите от войните. Преди това, под звука на сирените, всички присъстващи сведоха глави в знак на признателност пред саможертвата на борците за свобода.
В словото си уредникът от Исторически музей – Свиленград, Ирена Русева припомни, че пътят на безсмъртието на Ботев започва през месец май 1876 г., когато след неуспеха на Априлското въстание развива активна революционна дейност по организирането на чета. На 13 май се сбогува със семейството си и три дни по-късно се качва на парахода „Радецки” от Гюргево, като заставя капитана да акостира при Козлодуй. От там четниците се отправят към Стара планина, водейки редица сражения с преследващите ги османски войски. Последният тежък бой е привечер на 2 юни, когато в подножието на връх Камарата във Врачанския Балкан куршум пронизва Ботев. Тази героична смърт го дарява с безсмъртие за векове, а нас с велик пример за подражание. На този ден мълчаливо свеждаме глава и отдаваме почит под думите на онази съкровена Ботева изповед „Тоз, който падне в бой за свобода, той не умира”. На него дължим и блестящото му послание към поколенията: „Ние живеем в свободна земя и никой не може да ни попречи да изпълним дълга си към своето Отечество. Няма власт над оная глава, която е готова да се отдели от плещите си в името на свободата и за благото на цялото човечество.”
Втори юни е денят, в който с чувство на признателност произнасяме имената на Георги Раковски, Панайот Хитов, Стефан Караджа, Васил Левски, Панайот Волов, Георги Бенковски и много други.
Официално Денят на Ботев и на загиналите за свободата на България се отбелязва от 1901 г., когато на тържествата на връх Вола присъстват живи Ботеви четници.
Вашият коментар