Свиленград отбеляза Деня на Независимостта на България с тържествено поднасяне на венци и цветя пред паметника на пл. „Пети октомври“. В церемонията се включи кметът на Свиленград арх. Анастас Карчев, придружен от директора на дирекция „Хуманитарни дейности“ в ОбА Снежана Янева. Венци още поднесоха ОбС – Свиленград, представители на партии, културни и обществени организации, училища, граждани.
Гл. ас. д-р Стефан Димитров към Института за исторически изследвания към БАН припомни историческите събития от преди 114 години, разиграли се в Свиленград и региона.
Влошените отношения между България и Турция след скандала Гешов ескалират със стачката в Източните железници, която започва на 5 септември 1908 година. На 6 септември линиите Свиленград – Белово и Свиленград- Нова Загора – Ямбол са окупирани от български войници, а обслужването е поето от Българските държавни железници. На 9 септември железопътната линия е обявена от правителството за българска собственост.
За първи път, откакто е открита железницата, влаковете са спрени от движение. Най-разтревожени са производителите на жито. Кервани от волски коли пълни с жито пристигат в Свиленград и разтоварват продукцията си на земята, в очакване да транспортират своята реколта. Замира търговията. Гара Свиленград замира.
На 22 септември със специален манифест във Велико Търново княз Фердинанд обявява България за независимо царство.
Политическият акт е извършен от правителството на Александър Малинов. С него се отхвърля васалната зависимост на България от Османската империя, наложена от Берлинския договор от 1878 г.
Месеци наред траят усилията на правителството на Александър Малинов да защити и утвърди държавния суверенитет. В крайна сметка на 6 април 1909 г. Ляпчев и Рафат паша подписват българо-турския протокол за признаване на Независимостта.
Вашият коментар