100-годишния си юбилей отпразнува вчера читалището в село Мезек, община Свиленград. Празникът беше отбелязан с голям концерт. В него взеха участие самодейците от селото, които обраха овациите на препълнения салон. Сред гостите на юбилея бяха кметът на Свиленград арх. Анастас Карчев и съпругата му Христина Карчева, президент на Лайънс клуб „Свилена“.
В празничния ден по програма хоризонт и БНР – Стара Загора бе излъчено специално предаване за читалището с участието на МФГ “ Мезек“, ЖПГ „Детелини“ и ЖФГ „Беломорска броеница“. Записите ще останат в архивите на БНР. Това ще популяризира дейността на НЧ „Изгрев“ и ще съхрани културното му наследство.
Началото на юбилея започна с кукери, които изгониха злите духове от сградата и нарекоха на читалището поне още сто години здраве и творчески успехи.
След това репертоара си представиха самодейните състави „Тракийска китка“, ЖПГ „Детелини“, трио с ръководител Виолета Карапеева, МФГ „Мезек“, ЖФГ „Беломорска броеница“ Веселина Дачева, Божидар Дачев и други.
Всички участници в програмата получиха юбилейни плакети и грамоти, но все пак две имена изпъкват сред всички талантливи самодейци в Мезек. Тези на Димитър Благоев и Янко Начев. Те възстановяват, пишат сценарий и представят на селото обичая „Мезешки бобошерлък“, който по-късно прераства в Кукерски празник. Сами изработват маските и реквизитите необходими за обичая и след това безвъзмездно ги даряват на читалището.
Колективите и индивидуалните изпълнители на читалището са носители на десетки отличия от национална и международна сцена.
Любопитно е, че в периода 2015 – 2019 г. с читалищните колективи работи Димитър Колев – дългогодишен композитор, диригент и ръководител на Ансамбъл „Загоре“.
Последния си творчески период Димитър Колев посвещава изцяло на НЧ „Изгрев – 1921“. Той е толкова запленен от харизмата на селото, прекрасните и активни самодейци, които пазят традицията, че заедно със своя ученик Георги Илиев разработват десетки мезешки песни, като създават изцяло нов репертоар за мъжката, женската група, за смесен и детски хор, както и за солови и дуетни изпълнения.
Читалището е основано през зимата на 1919 г. по инициатива на учителя Петър Колев.
Сред учредителите били и Георги Тонев, Георги Стоянов, Тоню Тонев, Гълъб Гълъбов и други радетели и ентусиасти на културното дело. На първото учредително събрание за председател на бъдещото читалище, с абсолютно мнозинство, бива избран именно Петър Колев. Той е натоварен със задачата да създаде устав на новото учреждение и с тази мисия, заминава за родния си град Казанлък, където посещава тамошното читалище „Искра“. Колев старателно преглежда устава на читалището, пресява информацията и създава проект на устав, който съдържа негови лични идеи и точки от устава на читалище “Искра”. Новият проект е одобрен от изборното ръководство на бъдещото читалище в село Мезек. Екземпляр от него бива изпратен към Министерството за одобрение, а новото учреждение си избира гръмкото название „Ученолюбива дружина Изгрев“.
На 21-ви февруари 1921 г. Министерство на Народната Просвета излиза с устав, който обявява ученолюбивата дружина за читалище с името „Изгрев“. Но все още читалище „Изгрев“ не разполага със собствена сграда, а се помещава в училището, където след работно време, самодейците творят на ученическите чинове. За това, за никой не е съмнение, че датата 6-ти юни 1971 г. остава завинаги в сърцата на всички самодейци и жители на село Мезек, защото тогава е открита сградата на читалището. В нея са се помещавали магазин, ресторант, нова ритуална зала, киносалон с 140 места и библиотека, разполагаща с 1500 тома книги. Общата стойност на сградата по онова време е 64 хиляди лева и е по проект на архитект Янков. В строежа са участвали няколко бригади и доброволци от селото и околията. В читалището започва да кипи активен творчески живот. Създават се танцови, певчески, театрални колективи. Редовно се взимат участия по прегледи на художествената самодейност.
Дълги години ръководството на читалище „Изгрев“, активно е работило върху затвърждаването на институцията като културно-просветен център и като място за съхранение на традиционния фолклор.
„През последните години обаче, читалището е поело път, в който основна цел е приемствеността между поколенията. Предаването и опазването на любовта към родното и българското е най-сигурния начин българите да се запазим като нация!“, отчете от сцената сегашният секретар на културното средище Вяра Илиева.
„През 2022-ра година читалището постигна изключително високи творчески постижения. През фестивалния сезон колективите завоюваха множество престижни отличия. За първи път институция от свиленградска община печели Голямата награда от МФФ „Песни и танци без граници“. Тази институция е НЧ „Изгрев“. Но това не е единствената голяма награда. Гранд при на МФФ „С песните на Кичка Савова“ е връчен отново на читалището. Със златни медали и лауреатски звания се завръщат самодейците и от МФФ „Атлиманска огърлица“ – Китен, а наградата на кмета от фестивала в село Доситеево беше отличният завършек на фестивалния сезон.
За всички тези отличия, други институции се борят с години, а ние, имахме честта да бъдем наградени с тях в рамките на няколко месеца, подчерта Вяра. Но те не са ни връчени даром. Зад тези награди стои неуморният труд, отдадеността и всеотдайността на самодейците от нашите колективи“, подчерта тя.
Според нея, отдадената работа и творческа дейност на Георги Илиев, който е корепетитор на всички групи и техен ръководител, издигнала творческата програма на читалището на много високо ниво. „Без неговата подкрепа и всеотдайност нещата не биха изглеждали така изчистени и завършени“, категорична бе Вяра.
Вашият коментар