През 1955 г. броят на учениците нараства на 1300 души. На следващата година нарастването продължава и това налага някои паралелки да се прехвърлят в училище „Иван Вазов”, а останалите да преминат на обучение на две смени. Назначен е и помощник на директора.
През 1956 г. е извършена канализация и водоснабдяване с вътрешни чешми, поставена е ограда.
През 1957-1958 г. Средното единно училище се преименува на Смесена гимназия. Среден курс е преместен в училище „Иван Вазов”, а начален- в училище „Христо Ботев”, което се помещава в същата сграда.
През 60-те години продължава обогатяване на материалната база, като учениците сами електрифицират кабинетите по електротехника и физика. Издействана е 50 дка земя за опитно поле.
През 1971г. в училището е учредено научно-техническо дружество, а през 1975 г. към фабрика „Коприна” е открит ученически цех с 25 стана.
От 1974 г. към гимназията съществува СПТУ по машиностроене.
През 1976-1977 г. е открита нова сграда в кв. Канаклий. 28 класното училище се преустройва в гимназия „Д-р Петър Берон”. В старата сграда се нанася СПТУ, отделило се от гимназията. Тържественото откриване на новата сграда е на 11.04.1977 г. Директор е Стоян Топузов.
Директори:
1.Станко Разбойников
2.Благой Златарев
3.Д. Моллова
4.Георги Димитров
5.Петър Детев
6.Борис Иванов
7.Иван Чакъров
8.Антон Ковачев
9.Димитър Ганев
10.Жеко Гекев
11.Лазар Лазаров
12.Янаки Проданов
13.Стоян Топузов
14.Елена Киркова
15.Анка Атанасова
16.Василка Вангелова
17.Петя Благоева
18.Мариян Боянов
В нея са оставили имената си много негови възпитаници, израснали като видни личности с голям принос във всички сфери на българския обществен живот.
Академик Любомир Желязков- биохимик, Бинка Желязкова- режисьор, носител на орден „Стара планина“, проф. д-р Маргарита Караиванова, бивш зам. ректор на Медицинска академия- София.
Проф. д-р Атанас Хаджиниколов- бивш началник на Военно- медицинска академия, проф. Георги Фотев- бивш министър, проф. Милко Даскалов, проф. д-р Иван Пенев, проф. д-р Георги Балтаджиев- завеждащ катедра по анатомия в Медицинска академия- Пловдив.
Доц. Д-р Димитър Виделов- блестящ хирург, преподавател, доц. Грозьо Грозев, доц. Димитър Благоев.
Доктор на химическите науки Катя Василева, Стефан Керпеджиев, Валя Стоева, Бинка Станчева, проф. Живка Войнова, Васил Кирков- дипломат.
Средно училище „Д-р Петър Берон“- факти от 100-годишната му история /1 част/
Възпитаници на гимназията са и талантливите поети: Мара Писюзева, Рада Александрова, Мариана Александрова.
Певците от Варненската опера: Стефан Циганчев, Никола Господинов, Никола Арнаудов, поетът и композитор Стефан Милев.
Част от първия випуск, който завършва средно образование в новата училищна сграда през учебната 1977/1978-ма година е кметът на общината в периода 2005- 2019 година инж. Георги Манолов.
Възпитаник на училището е и настоящият кмет на Свиленград арх. Анастас Карчев.
Гости на училището
- След включването на България във Втората световна война, на 19.05.1941 г. на посещение в гимназията пристигат министъра на народното просвещение проф. д-р Борис Йоцов и министъра на войната ген. Никола Михов. Те разговарят с учениците по повод войната и водената от царя обединителна политика.
- Помощник министъра на народната просвета Демир Янев Демирев- 1951 г.
- Среща на учениците с унгарския посланик Имре Фехер по повод 150 г. от раждането на Шандор Петьофи – 1973
- Бинка Желязкова, възпитаник, 1977
- Павел Матев-1977
- Заместник министъра на народната просвета Борис Жеков 1979 г.
- Георги Иванов 1981, първия български космонавт
- Николай Хайтов 1981
Международно сътрудничество
- 1929г.- одрински преподаватели гостуват в училището
- Гости от Школа №82, Харков
- Учители от финландския град Лаука
Дейности:
Възпитаниците на училището бележат успехи на различни състезания, носители са на златни и сребърни медали и грамоти. Активно се включват в различни мероприятия повод национални празници, концерти, фестивали, тържества.
- Детска полицейска академия
- Отбор по пожароприложен спорт „Млад огнеборец”
- Фестивал „Лингва Франка”
- Рецитали
- Фотоизложби
- Викторини
- Песни и танци без граници
- Стипендии за ученици
- Математика без граници
- Актьорски състав
- Литературни конкурси
- Олимпиади и състезания
Благотворителност и добротворчество
- 1929 г.- за фонд „Бедни ученици” е изнесено представлението „Хъшове”
- 1938 г. – управата на гимназията открива ученическа трапезария за приготвяне на топла храна за повече от 80 ученици в нужда
- През 1940 г. ученици и учители от гимназията се включват в спасителните дейности при наводнението от придошлите реки Марица и Канаклийка. За спасителство са наградени 3 учители, 4 ученици и секратаря на гимназията, а за подпомагане в спасителните работи още 21 ученици.
- По време на Втората световна война през 1942 г. ученици и учители добротворстват , събирайки сума от 22 000 лева в помощ на пострадалите от въздушни нападения софиянци. Изпращат и 294 прочетни книги на училищния инспектор в Охрид за българите в Преспанска околия.
- През 1950г. възпитаниците на училището, залесяват Дервишка могила, като засаждат 55 000 дръвчета. В следващите години редовно участват в трудови бригади и постигат високи успехи, които получават отличия.
- Събиране на средства за лечение на деца
- Коледни базари
- С тениска на бала
Материална база:
- Ремонт на спортна площадка – Пени маркет
- Цялостен ремонт на класните стаи и оборудване с технически средства
- Интерактивен кабинет
- СТЕМ- център
Утре, 1 ноември – Ден на българските будители Гимназията в Свиленград ще отбележи тържествено 100-годишния си юбилей. Припомняме програмата в юбилейния ден:
Георги Михайлов казва
В училището преподавано ли е лозарство? Свиленград е лозарски край.