На 20 февруари се навършиха 150 години от рождението на видния общественик – д-р Страшимир Дочков. По този повод общинската библиотека в Свиленград представи живота и делото на авторитетния деец на национално-революционното движение. Презентацията, озаглавена „Живот за другите“, бе изнесена от старши експерт Елена Влашева в конферентната зала на библиотеката.
Изложението по същество се оказа задълбочено изследване за рода, живота и дейността на Страшимир Дочков, родом от Цариград, но оставил ярък отпечатък и в историята на Свиленград.
Докторът прекарва последните 11 години от своя живот в града край Марица. Тук той се установява през 1925 година и работи като околийски лекар. Многократно пренебрегва възможностите за кариера на национално ниво, за да е сред тракийската общност, която по онова време е наброявала около 5 000 души в района.
Страшимир Дочков е в почти всички инициативи, които са основоположни за днешния Свиленград – здравеопазване, изграждане на улици, училище, читалище …
Д-р Страшимир Дочков е владеел 7 езика и активно е превеждал специализирана медицинска литература.
Почива на 16 ноември 1936 година в пловдивската болница от остра форма на менингит. Петнадесет дни преди това срещу него е бил пуснат донос.
Непосредствено след кочината му свиленградчани създават комитет за построяването на негов паметник. Когато паметникът е готов, бил поставен в тогавашната градска градина /б.а. – сега градинката пред казино „Макао“/. След 1944 година скулптурата е съборена и хвърлена в Марица.
След 1989 година общинският съвет на Свиленград взема решение улицата, която води до градската болница, да носи името на доктора.
В Свиленград да бъде построен паметник на д-р Страшимир Дочков, идеята подкрепена от почетния гражданин д-р Димитър Ермов
Преди две години се роди идеята да бъде построен нов паметник на д-р Страшимир Дочков, който да бъде поставен на мястото на старата скулптура.
Практически дейности по реализацията на идеята няма.
В края на презентацията си Елена Влашева благодари на гл. ас. д-р Стефан Димитров за съдействието при издирването на архивните документи от фонда за д-р Дочков, съхранявани в Централен държавен архив – София и на гл. експерт в Общинска библиотека – Свиленград Иван Чончев за предоставените материали и фотографии.
Всички, които се интересуват от личността и делото на „сетния възрожденец на Свиленград“ д-р Страшимир Дочков, могат да се запознаят с пълния текст на изследването в Общинска библиотека-Свиленград.
Вашият коментар