С европейските средства ние променяме града си и населените места в общината. Успяваме да ги модернизираме, благоустрояваме и увеличаваме зелените площи и да ги поддържаме в добро състояние. Това каза в интервю за БТА кметът на Свиленград арх. Анастас Карчев.
Градската среда оказва пряко въздействие върху психиката на хората. Когато човек живее в близост до зелени площи, паркове, детски площадки и градинки, с добра образователна и културна инфраструктура, всичко това оказва пряко въздействие върху неговото състояние и чувствайки се добре, в комфортна среда, той започва да мисли за развитие, за уседналост, за бъдещето на своето поколение, смята Карчев.
Благодарение на европейските програми ние успяваме да задоволяваме и специфични потребности на населението, модернизираме социалната инфраструктура, изпълняваме социални проекти като „Социален патронаж“, „Топъл обяд“, асистентски програми за възрастни трудноподвижни хора и както и много други съпътстващи социални политики и дейности, добави Карчев. Ние успяваме да подобрим инфраструктурата си чрез спортни съоръжения, образователни институции, но най-вече чрез „Регионално развитие“ работим върху благоустрояване на зелени площи и тяхното приобщаване и саниране и енергийна ефективност на жилищни сгради, изброява още кметът.
Той посочва и знакови обекти в Свиленград, които могат да бъдат отличени като отличени като обем дейности, ефективност и атрактивност – новия парк „Сухата река“. Там в партньорство с гръцка община по програмата „Интеррег“ успяхме да възстановим една зелена площ – бившето корито на река Канаклийка в сърцето на Свиленград, пояснява Карчев. Амортизираната и недобре поддържана площ стана един модерен и съвременен парк, в който има не само зелени площи, но е изцяло изграден с екологични материали, а най-важното е, че този парк се изпълни с функция и бе приобщен успешно към градската среда, обобщава той.
Чрез Оперативна програма „Региони в растеж“ успяхме да санираме образователна инфраструктура – Основно училище „Любен Каравелов“, читалище „Васил Левски“, осем многофамилни жилищни сгради. През 2016 година реализирахме проект за енергийна ефективност на сградата на общината чрез захранвана от фотоволтаици 102-киловатова инсталация, допълни Карчев и обясни, че по този начин е постигнат много висок процент енергийна независимост.
На въпрос дали и Свиленград, както много други общини, е изпитал проблеми с реализирането на проекти заради скока на цените и инфлацията Карчев отговори, че за съжаление вдигането на цените неминуемо се е отразило на строителството, на капиталовата програма и изпълнението на вече сключени договори за строително-монтажни работи на обекти. Хубавото е обаче, че в средата на 2022 г. Народното събрание прие промяна в Закона за обществените поръчки и даде възможност Министерският съвет за изработи мет