За мен е чест, че днес съм сред вас. Изпитвам искрено чувство на благодарност, че оригиналът на „Рибния буквар“ ще бъде осветен в светлите покои на вашето училище, каза д-р Румен Манов по време на патронния празник на СУ „Д-р Петър Берон“ – Свиленград.
Оригиналното издание на „Рибния буквар“ бе изложено днес за два часа в свиленградското училище. Стотици деца и гости изпълниха фоайето на третия етаж на училището, където изданието от 1824 година бе експонирано в специална витрина. Да видят реликвата бяха дошли кметът на Свиленград арх. Анастас Карчев и председателят на общинския съвет адв. Георги Еленков.
Д-р Манов подари книгите си – „Приказка за България“, „Приказка за Кюстендил“ и „Небесни закрилници на дома“, на училищната и градската библиотеки, историческия музей, както и на арх. Карчев и адв. Еленков. Той пожела на Димитър Гилев също да издаде книга „Приказка за Свиленград“. Директорът на СУ „Д-р Петър Берон“ Мариян Боянов удостои д-р Манов с почетен плакет на училището.
Както вече съобщихме, инициативата е на учителя по история Димитър Гилев, който стана национално известен с нетрадиционния си подход към преподаването.
Той стана „Любимец на България“ за 2021 година и „Будител на годината“ за 2022 година.
По негови думи, „Рибния буквар“ заедно с „История славянобългарска“ на Паисий са основата на нашето Възраждане. За самия Свиленград пък това е най-голямото културно-просветно събитие, каза пред журналисти Гилев.
Патронният празник на СУ „Д-р Петър Берон“-Свиленград днес започна с изпълнението на химна на България, изпят от децата. След това бяха поднесени венци и цветя пред паметника на д-р Петър Берон. Слова произнесоха директорът Мариян Боянов и д-р Румен Манов.
Вашият коментар