Близо 100 групи и индивидуални изпълнители взеха участие в двудневния Международен фолклорен фестивал “С песните на Кичка Савова” в свиленградското село Сладун. Най-много бяха участниците от Хасковска област. Не липсваха самодейци от Пловдивско, Бургаско, Ямболско и Старозагорско. Там, в Сакарския край звуча и родопската песен и каба гайда благодарение на участниците от Смолянско и Кърджалийско.
Всяка година фолклорен ансамбъл “Георги Чилингиров” изминава пътя от родното село Полковник Серафимово до Сладун, за да участва във фестивала. Тази година те бяха отличени със златен медал в категория “Певчески групи за автентичен и обработен фолклор под 18 години”.
Пламена Манолова и гайдарят Радостин Ислямов от кирковското село Дрангов участваха за първи път на фестивала. Двамата са възпитаници на Националното училище по фолклорни изкуства Широка лъка. Пламена впечатли журито освен с певческите си възможности и с автентичната носия с която беше облечена. Тя спечели златен медал и наградата на фондация Кичка Савова – “Майсторски клас”, воден от Дарина Славчева Славова в Пловдив. Радостин спечели златен медал в категорията “Инструменталисти под 18 години”.
Носител на приза на фестивала “С песните на Кичка Савова” спечели тракийски хор “Яни Попов” от Ивайловград. Женската група за автентичен фолклор от ивайловградското село Свирачи спечели наградата на кмета на община Свиленград Анастас Карчев.
“Идваме за първи път в Сладун. Това ни е първото участие след пандемията. Ние винаги сме готови да участваме на фестивали, но проблем са средствата за пътуване. Защото всичко си плащаме ние, жените от групата, а всичко стана скъпо”, разказва Тянка Пехливанова, ръководителка на групата.
Камелия Койчева от Харманли спечели наградата на Радио Кърджали за звукозапис на песен в студио. Певицата изпълни песните “Марко Тодорка залюби” и “Хубава Минка”. Камелия Койчева е вокален педагог на шест деца в НЧ „Дружба – 1870“, гр. Харманли.
На откриването на фестивала, дъщерята на Кичка Савова Стефка Здравкова представи сборник с 20 от най-популярните песни на майка ?, които са нотирани от диригента и композитор Георги Андреев. Той ще бъде предоставен на Национална музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ в София, Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство „Проф. Асен Диамандиев“ в Пловдив, Национално училище за фолклорни изкуства „Широка лъка“, Национално училище за фолклорни изкуства „Филип Кутев“ в Котел и други музикални училища в страната.
Ангел Сарандиев- Специална награда на името на Кичка Савова за индивидуален изпълнител над 18 години.
Съставите и индивидулните изпълнители от НЧ „Просвета-1870“ спечелиха:
-ТС „Балкан“ при клон на НЧ „Просвета- 1870“ в гр. Одрин- Специална награда на фондация „Кичка Савова“ за чуждестранни изпълнители;
-Виктория Танева- награда на фондация „Кичка Савова“- Златен медал и Майсторски клас, ръководен от Дарина Славчева;
-Катерина Христозова- Сребърен медал в категория Индивидуален изпълнител под 18 години;
– Димитър Димитров- Сребърен медал в категория Индивидуален изпълнител над 18 години;
-Женска Камерна Фолклорна Група- Златен медал в категория Певчески групи за автентичен и обработен фолклор над 18 години;
-Народен хор „Станко Панайотов“- Сребърен медал в категория Певчески групи за автентичен и обработен фолклор над 18 години;
-Група „Воалетка“- Сребърен медал в категория Певчески групи за автентичен и обработен фолклор над 18 години.
За втора година фестивалът е с международен статут. Миналата година имаше по един участник от Гърция и Турция, а тази година участниците са само от Република Турция – две танцови групи от град Одрин и един индивидуален изпълнител – Севим Куртулуш от Бурса, която е с български корени.
Дванадесетото издание на Международния фолклорен фестивал “С песните на Кичка Савова” завърши с изпълнения на стари градски песни, които самата изпълнителка приживе също изпълняваше.
Източник: БНР
Вашият коментар