Вече трета година хоровата школа е под организацията и патронажа на Общинска администрация – Свиленград. От началото на 2021 година хоровата школа е на издръжка на Община Свиленград. От пролетта на 2022 по решение на Общинския съвет вече е в нова зала. Това помогна изключително много за израстването на всички формации на школата, категорични са музикални педагози. Възможността за дълги репетиции, частични репетиции (по гласове), допълнителни занимания по вокална подготовка, солфеж и теория, доведоха до нови, по-високи резултати в работата на целия екип. Тези обстоятелства са причината за успешните два предишни сезона – 2020/2021 и 2021/2022, когато детският хор беше избран да бъде част от националния проект на Българския хоров съюз и Министерството на културата „Детския Хор на България“. Децата на Свиленград участваха в концертите на сцените на Националния дворец на културата – емблематичната „Зала Едно“, Летния театър в морската градина на Бургас и на откриването на Международния фестивал „Опера Опън“ на Античния театър в Пловдив. Индивидуалните им изпълнения бяха аплодирани от хиляди зрители. Композиторът Александър Текелиев написа специално за детския хор песента „Моя прекрасна земя“, с която децата се представиха на второто издание на ДХБ.
– Маестро Търпов, разкажете за работата през последния сезон.
– Този сезон беше изпълнен с множество награди както за Детския хор, така и за индивидуални изпълнения на хористи от хора: втора награда – 88 точки от 100 възможни за детския хор на Международен хоров конкурс в Москва;
Множество първи и втори места на конкурси за индивидуални изпълнители в цялата страна:
– Радина Къналиева, десети клас: Десети дистантен конкурс „Нови гласове, песни и изкуства“, „Коледен благослов“ – втора награда в категория Поп музика и и първа награда в категория Коледна песен; Трети национален конкурс „Коледна звезда“ – втора награда в категория Поп музика и трета в категория Коледна песен; Единадесето издание на “ Нови гласове, песни и изкуства“ в категория Поп музика – първа награда;
– Йоана Георгиева, първи клас: Десети дистантен конкурс „Нови гласове, песни и изкуства“, „Коледен благослов“ – втора награда в категория Поп музика и втора награда в категория Коледна песен; Трети национален конкурс „Коледна звезда“ – трета награда в категория Поп музика и първа в категория Коледна песен; Единадесето издание на “ Нови гласове, песни и изкуства“ в категория поп музика-втора награда;
– Валентина Найденова, десети клас: Единадесето издание на “ Нови гласове, песни и изкуства“ в категория поп музика – втора награда; Десети дистантен конкурс “ Нови гласове, песни и изкуства“, “Коледен благослов” – втора награда в категория Поп музика и и първа награда в категория Коледна песен. Трети национален конкурс „Коледна звезда“ – поощрителна награда в категория Коледна песен;
– Йоана Караиванова, четвърти клас: Единадесето издание на „Нови гласове, песни и изкуства“ в категория Поп музика – първа награда.
– Дара Карева, осми клас: Единадесето издание на „Нови гласове, песни и изкуства“ в категория Филмова музика – първа награда.
– Златина Язанова, трети клас: Единадесето издание на „Нови гласове, песни и изкуства“ в категория поп музика – втора награда.
– Габриел Ангелов, шести клас: Единадесето издание на „Нови гласове, песни и изкуства“ в категория Пиано – първа награда.
– Маестро, това са много конкурси и награди, как успявате да подготвите всичко това?
– Не бих могъл сам, естествено. Това е плод на труда на целия екип: вокалния педагог на хоровата школа г-жа Донна Митова, диригент на Хора на малките и г-н Генади Димитров, диригент на Вокална формация „Бурденис“ и втори диригент и аранжор на акомпаниментите на Детския хор. И тримата сме постоянно заедно в работата с всяка формация, само така може да има напредък и високи резултати.
От огромно значение за успешната ни работа е отношението на Община Свиленград и лично на кмета арх. Анастас Карчев. Условията, които имаме за работа, предоставени от Общината са една от основните причини за успехите ни. Децата идват в залата с удоволствие. Дори нещо повече, дълго след репетиция, те остават, разговарят, играят… Това оказва огромно влияние. Те приемат мястото за репетиции, като техен втори дом. Това няма как да не ни радва, да ни мотивира да отдаваме своите знания, възможности, работа на тези деца, на цялата Хорова школа. Имаме идея да направим нужното за разкриване на класове по различни инструменти, вокална работа за поп музика, за фолклор и други дейности свързани с музикалното им израстване.
Вече имаме деца приети в Пловдив – Георги Филипов, който е последна година в Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство „Проф. Асен Диамандиев“, а тази година двама от хористите на Детския хор започват да учат в Национално училище за музикално и танцово изкуство „Добрин Петков“ и Национална гимназия за сценични и екранни изкуства в Пловдив.
– В началото на юни беше петото издание на организирания от Община Свиленград, Фондация „Музикална младеж“ и Хоровата школа Фестивал да детски хорове „Нека пеем заедно“. Разкажете ни за него и за гостите на фестивала.
– На 2-ри и 3-ти юни в Свиленград се проведе петото издание на фестивала „Нека пеем заедно“, който за първи път имаше и участие от Турция, Детски хор от едно училище в Чанаккале. За първи път прозвуча и Химна на фестивала, композиран от председателя на Съюза на Българските композитори Ценко Минкин, голям мой приятел вече над 40 години и много добър приятел на Хоровата школа. Този Химн е поредното произведение, което той посвещава на Хоровата школа.
Предстои нова организация на фестивала, който ще се провежда през три години, като две ще са с онлайн издания.
– Скоро се върнахте от участие в Международен хоров фестивал в Турция. Нашето издание публикува кратка информация за това. Моля ви разкажете от първа ръка за това, което ви се случи там.
–Тази година е втора поредна на наше участие във фестивала на Чанаккале. Бяхме посрещнати радушно и с очакване. Този път участвахме с два хора – формацията „Бурденис“ и Детския хор. Да си призная, за мен това беше огромно предизвикателство. Не съм пътувал с децата извън България. Справихме се и то изключително успешно и достойно. Още на откриването, където всеки хор по регламент трябваше да се представи с една песен, ние привлякохме вниманието на цялата публика и всички участници на фестивала, а и на турската национална преса. За откриването избрах песен, посветена на Мустафа Кемал Ататюрк, бащата на съвременна Турция. В момента, в който започна клавирният акомпанимент на песента, цялата зала замлъка и залепна за местата, а в момента, в който запяхме, избухна в аплодисменти и всички запяха с нас. Това беше огромно вълнение за моите хористи, още повече, че видяха сълзите в очите на другите. В края на песента, цялата зала беше на крака, пееше, плачеше и светеше с телефоните си… Това не се забравя…
След това беше много трудно и отговорно. Не можеш да си позволиш никаква грешка, никакво отклонение в изпълненията си на следващите концерти. Всички усетиха отговорността и се гордея с представянето и на двата хора. Следваха отделни концерти на Детския хор и на вокалната формация. В зала, на открито, в невероятния музей на Троя, където акустиката е перфектна. През цялото време, вървейки из града, хората ни спираха и поздравяваха, възрастни мъже взимаха ръката ми и я целуваха и докосваха с нея челото си. Хората прегръщаха децата. Беше изключително вълнуващо.
Прецедент за фестивала беше, че след церемонията по закриване, голяма част от турските хорове, спряха пред автобуса ни и дълго време не ни пускаха да тръгнем, удряйки барабани, пеейки и скандирайки „Свиленград“. Вълнуващо е, не се забравя… А в края на вечерта, когато се прибрахме в хотела за вечеря, мениджърът беше приготвил цял набор от български хора, за да направи празника ни по-голям. Точно тогава при нас пристигнаха организационният комитет и журито, за да ни поздравят и да изкажат още веднъж признанието си за нашето участие.
– Какво предстои пред Вас и Хоровата школа?
– Малко почивка и усилена подготовка за новите фестивали в страната и извън нея. Много индивидуална работа. Много групови и общи репетиции. Изцяло нова концепция за фестивалите, които организираме, най-малкото защото вече има голям интерес от участници извън страната.
Предстоят прослушвания и набиране на нови хористи за всички формации. Заедно е колегите ми от екипа Донна Митова и Генади Димитров ще продължим както работата с формациите, така и с индивидуалните изпълнители, за да може да има все повече деца лауреати на конкурси и спечелени международни награди.
Тук е мястото да благодаря на всички, които са причина за успешния сезон – Община Свиленград, арх. Анастас Карчев, Дирекция „Хуманитарни дейности“, членовете на екипа Генади Димитров, Донна Митова, Ваня Николова, Мирослав Димитров – Управител на клона на Фондация „Музикална младеж“, Председателя наХоровата школа – Иван Желязков, но на първо място моите деца и техните родители, които вярват в каузата „Хорова школа“.
– Маестро, благодаря ви за това интервю. Желая ви добра и пълноценна почивка и успешен нов сезон.
– Благодаря!
Вашият коментар