110-та си годишнина обелязва днес ЛС „Ловно-рибарско дружество – Свиленград”, съобщиха от офиса на сдружението. Към момента свленградското сдружение наброява внушителните 940 членове, от които около 712 са ловци и ловци и риболовци, а останалите само риболовци.
Снимка: Архив на e-svilengrad.com.
Животът на сдружението започва веднага след Освобождението на Свиленград, когато 13 местни ловци учредяват Ловно – стрелческото дружество “Сокол” с председател Димитър Сидеров. Първата работа на ловците е да си ушият зелено копринено знаме. В средата му бил извезан, със златисти копринени цветове, голям сокол с разперени криле. По краищата било обримчено с жълти копринени ширити и ресни. През 1934 г. това знаме се освещава от полковник Календеров. От 1960 г. знамето се намира в Музея на Националното ловно-рибарско сдружение в София.
Вече организирани, ловците отделят все по-голямо внимание на подпомагането и опазването на дивеча. През 1938 г. се осъществява първото изкуствено отглеждане и разселване на фазани по островите и площите покрай река Марица. И до днес това е едно от основните ловно стопански мероприятия, което свиленградските авджии извършват постоянно, с цел да съхранят и увеличат популацията на фазана, кеклика и яребицата. Само през последните пет години сдружението е закупило и разселило, със собствени средства, 310 диви зайци, 1170 бр. фазани, 2010 бр. яребици и 1395 бр. кеклици.
През 1918 г., край дигата на река Марица, в кв. „Гебран“ е построено първото стрелбище за ловна стрелба. След това такива стрелбища е имало зад стадиона, на местото на стария ЗНОРЧ и над ЗПА”Сакар”. Най-изявените състезатели и спортни деятели в първите години били Димитър Воденичаров и гинекологът д-р Тодоров, а по-късно през годините са се изявявали: Димитър Атанасов /Коларов/, Петър Вангелов, Черньо Царев, Георги Конопов, Нешат Кадир, Мартин Сираков, Иван Трифонов Пеев и др.
В по- късните години дружеството е станало известно в цялата страна със създадените солидни бази – „Дрипченска кория“ и „Левчанска азма”, за развъждане на дребен дивеч – кеклици и фазани. Районът на селата Оряхово, Момково, Левка и Младиново се прославя като царство на тракийския кеклик.
През 1929 г. се създава и рибарското дружество СОМ. Негов председател бил дядо Жеко Кашеров. Архивът на това дружество не е запазен, но е известно, че то повече се е занимавало със занаятчийско-търговска дейност. Групи риболовци или отделни граждани преграждали с даляни водите на Марица за ловене на по-полеми количества риба, която ползвали за семействата си, а останалата продавали на местното население.
Самостоятелно двете дружества съществуват до 1947 г., когато по указание на Ловно-стрелческия и Риболовния съюз в България, на 14.V.1947 г. две свиленградски дружества „Сокол” и „Сом” се обединяват и се създава Народно ловно-рибарско дружество /НЛРД/. Това става на площада пред халите, придружено с тържествена церемония. За председател е избран Сава Арабов. Оттогава този пост последователно заемат: Владимир Янев, Иван Даев, Никола Караянев, Васил Карпузов, Стефан Гадьов, Никола Николов, Васил Матев, Александър Воденичаров, Атанас Войнов, Димитър Коларов, Димитър Митев, Павел Лилянов и д-р Атанас Вангелов.
През 1946 г. дружеството включва 45 дружинки от Свиленградска околия. На 12 юли 1947 г. в София се провел Първия обединителен конгрес между Българския рибарски съюз и Народната ловна-стрелческа организация „Сокол”, и се слага началото на Народния ловно- рибарски съюз. По Решение на 6 конгрес на НЛРС състоял се на 28 и 29 ноември 1963 г. Съюзът се преименува в Български ловно- рибарски съюз и в Свиленград дружеството започва да се нарича Ловно-рибарско дружество. При уедряването на дружествата в окръга, през 1976 г. към ЛРД- Свиленград преминава и ЛРД- Любимец, което през 1989 отново се отделя като самостоятелно ЛРД.
В борбата срещу бракониерството дълбоки следи оставят ловните надзиратели Димитър Бозаджиев (Чакала) , Фоти Манафов , Стойко Лефтеров, Никола Шидеров /Шишика/. За тяхната безкомпромистност се говори с респект и до днес.
През всичките тези години, вече второ столетие, ЛС „Ловно-рибарско дружество – Свиленград” се водили от принципа за опазване на природата, увеличаване на дивечовите и рибните запаси, защитавайки интересите на ловците и риболовците.
Източник: ЛС „Ловно-рибарско дружество – Свиленград“
Вашият коментар