Снощи, в конферентната зала на библиотеката в Свиленград, бе представена „Словесни синкопи“ на проф. Александър Текелиев. Малката книжка е събрала житейските мъдрости на световнопризнатия композитор и музикален педагог, който е споделил с читателя душевните си представи за любовта, предателството, приятелството, смъртта и т.н. Един от първите читатели е Кирил Търпов, ученик на професора и негов дългогодишен приятел.
Със „синкопите“ се сложи началото на поредното издание на „Фестивал в куфар“, който съпътства националния пленер „Нарисувани усещания“, чието 9-то издание върви в Свиленград.
Проф. Александър Текелиев е роден на 03.06.1942 година в Свиленград. Завършва БДК (дн. НМА “проф. П. Владигеров”) с композиция при проф. В. Стоянов (1968 г.). Работи като отговорен редактор в БНР (1971-76 г.). Специализира композиция и оркестрация в Будапеща при Атила Бозаи (1980 г.) и в Париж при Мишел Филипо (1982 г.). От 1977 г. преподава в ДМА. Професор по композиция и симфонична оркестрация (от 1991 г.).
Той е автор на музикално – сценични произведения, 2 оратории и други вокално-симфонични творби, симфонии за струнен оркестър и други камерно-инструментални опуси; вокални цикли и художествени песни; много хорови песни, включително детски и юношески песни и вокализи, които са представителен репертоар за българските състави; солови песни за деца; обработки за народен хор; музика към филми и др. Открояваща в музиката му е богатата емоционалност, която определя и използваните различни изразни средства. Над 110 негови произведения са публикувани у нас и в чужбина, 50 са записани на плочи. Произведенията му са изпълнявани във Франция, Италия, Гърция, Япония, Унгария, Португалия, Русия, Украйна, Швеция, Полша, Германия, Австрия, Мексико, Норвегия и др. Носител на национални награди и отличия, сред които Наградата на София за балета “Сянката” (1985 г.) и др.
Вашият коментар