Господин Илиев, Вие сте един от хората с най- голям опит в обществения живот в Свиленград. Как виждате развитието на общината в последните години?
В последните години се реализираха успешни проекти, за които сега много се говори и доста хора се изкушават да се снимат до тях. Напомням обаче, че те са плод на дългогодишна работа на много хора и екипи, които са участвали в управлението на Свиленград. За съжаление много от добре проектираните и финансирани проекти не бяха изпълнени качествено и в срок.
Това, което не е свършено и сме длъжници пред нашите съграждани, е обновяването и благоустрояване на междублокови пространства в кв. „Изгрев“, кв „.Простор“ и кв. „Юг“, чрез изграждане на паркинги, зелени площи, детски и спортни площадки и парково осветление. Затова в последния бюджет заложихме проектиране, за да може в този мандат тези проекти да се реализират. Същото се отнася и за кв.“ Кап. Петко войвода“ , отчасти кв. „Гебран“ и ромските квартали.
В някои села, където има реализирани инвестиционни проекти, общината изостава в решаване на проблемите и не може да отговори на нуждите на населението – поддръжка на паркове, сметосъбиране, пътна инфраструктура и др.
В последните години активно работите в сферата на културата. Какво е състоянието й сега и какви са перспективите?
За радост хората в Свиленград обичат своя бит и култура. Има много хора, които отдават сили и време за съхраняване и развитие на традицията. Това са истинските апостоли на българщината и при тях няма партийни пристрастия. Сега в листите за съветници присъстват много кандидати, които имат отношение към културата, постигнали са успехи, завоювали са своя авторитет и се очертава едно много силно културно лоби в следващия Общински съвет.
Съществуващата материална база трябва да се съхрани и да я предадем на наследниците в по- добър вид и изпълнена със съдържание. Реалистична е идеята да се изгради Младежки културен център, който да приеме младите таланти на Свиленград, които все още нямат свой дом. Друга задача е да се осигурят средства за климатизацията на читалищата, за да се гарантира качествен творчески процес целогодишно.
Сред приоритетите ни е приемането на програма за насърчаване и подкрепа на ученици с изявени постижения в областта на образованието, науката и изкуството чрез еднократни или целогодишни стипендии, ученици, които се класират на призови места на областни и национални състезания и конкурси. Финансовите средства за такава програма могат да се приемат ежегодно с бюджета на общината.
Какви приоритети в работата на общината виждате?
В този мандат най- важният проблем, който трябва да решим, е с качеството и количеството на питейната вода. Радвам се, че и други кандидати го извеждат на преден план и има консенсус.
Здравеопазването е другият важен приоритет, който стои на дневен ред. Ние от БСП бяхме единствените, които алармирахме, че поради липса на специалисти се закриват важни отделения в „МБАЛ – Свиленград“, много от личните лекари са на пенсионна възраст. За подобряване на качеството на здравеопазването стартирахме програма за oтпускане на стипендии на студенти и специализанти от община Свиленград, обучаващи се в направление медицина и здравни грижи, за да могат те да се върнат да работят известно време в общината. Амбициозна, но изпълнима е и идеята да са работи за вдигане на нивото на компетентност на общинската болница, за да могат лекарите да специализират тук.
Много още трябва да се направи за сметосъбирането и задоволяването на потребителите с контейнери. И не на последно място – необходими са решителни действия на общината срещу вандалските актове и нарушаването на обществения ред. Трябва да се вземат безкомпромисни мерки срещу извършителите. Виждам, че в социалните мрежи много хора негодуват срещу вандалщината и показват готовност да съдействат с навременно сигнализиране, проявяват нетърпимост и тази енергия трябва да се използва.
Вашият коментар