Проф. д-р инж. Димо Стоилов издаде поредната си книга. „Методология за стратегическо планиране на националната енергетика“ е предназначена за представителите на държавната администрация, националните предприемачески среди, политиците, учените, докторантите и студентите в областта на енергетиката, икономиката, околната среда, климата, обществознанието. Тя поучава, но не е учебник. Тя може да образова родолюбиви общественици, милеещи за националния възход, та измежду тях да се извисят мъдри водачи на българската част от „дънния милиард“.
Целта на книгата е печелившо участие на българската нация във Великия преход, през който преминава човечеството в днешни дни. Вървим към общество с по-малко нарастване на населението и работната сила, коренно нови технологии, по-реално опазване на природата и климата, разместена икономическа и геополитическа сила между страните по света.
Книгата описва и обяснява влияещите обстоятелства за развитие на енергетиката и обществото, както и методите, силите и средствата за определяне и постигане на целите на отделните етапи от това развитие. Изложението въвлича читателя към размисъл по съдбовни въпроси и го упътва към полезни източници за специализация и усъвършенстване.
Проф. д-р инж. Димо Стоилов има свиленградски корени. Той е учен, с множество изследвания и публикации в областта на електрическите мрежи и системи, устройството и ефективността на пазарите на електроенергия, планирането, управлението и организацията на националната енергетика в съвременни условия. Работил е като специалист по оптимизация на оперативните режими в Централното диспечерско управление на българската електроенергийна система. Понастоящем ръководи обучението по дисциплините от направлението „Електрически мрежи и системи” на студентите в бакалавърска, магистърска и докторска степен при Електротехническия факултет и при Факултета за френско обучение по електроинженерство на Техническия университет – София, както и научноизследователска група по „Системен анализ в енергетиката“ в Института за ядрени изследвания и ядрена енергетика (ИЯИЯЕ) при Българската академия на науките.
Вашият коментар