Постоянните комисии към ОбС-Свиленград ще гледат въпроса за закриване на НУ „Христо Попмарков“, популярно в обществеността на граничния град като Червеното училище.
Причината, за подобно решение, е повече от прозаична. Тя се крие в констатацията, че през последните десет години се наблюдава драстичен спад в броя на учениците, които се обучават в историческото за града школо.
Ако през учебната 2014/2015 в него са се учили 89деца, то през настоящата година те са едва 39, което е принудило общината да дофинансира училището.
Предвижда се: учениците от І до ІV клас на НУ „Христо Попмарков” да се пренасочват пропорционално към Първо ОУ „Иван Вазов” и СУ „Д-р Петър Берон” при условията на чл. 12 от Закона за предучилищното и училищното образование; задължителната училищна документация и фондът от учебници да се приемат и съхраняват в приемащото СУ „Д-р Петър Берон”; материално-техническата база и сградният фонд на НУ „Христо Попмарков”, с Акт за публична общинска собственост № 13526 от 11.08.2021 г., да преминат на разпореждане на кмета на община Свиленград, при спазване разпоредбата на чл. 305 от Закона за предучилищното и училищното образование; трудовите правоотношения с персонала на НУ „Христо Попмарков” да се уредят при условията на чл. 328, ал. 1, т. 1 от Кодекса на труда.
„Предназначението на сградния фонд и прилежащия терен няма да се променя. Той ще продължи да обслужва образователната система на Свиленград“, увери кметът арх. Анастас Карчев. Той поясни, че университети от София, Пловдив, Варна и Бургас проявяват голям интерес към Свиленград. И към момента се водят интензивни разговори за откриването на университетски филиал, който да прероди Червеното училище в Града на коприната.
В над 175-годишното школо е учителствал Иван Вазов, пак в Червеното училище е създадено Народно читалище „Просвета – 1870“ – Свиленград.
Христо Павлов казва
Историята е на лице, тя остава спомените за лицето на града.