За 72-ри път бивши и настоящи граничари, както и много цивилни граждани от цялата страна, се събраха в центъра на с. Вълче поле, община Любимец, за да отдадат заслужена почит пред смъртта на три млади момчета, загинали в тежка кървава престрелка на държавната граница в близост до вр. Сараборун, на 5 км от селото. Панихидата бе на 30 март пред паметника-обелиск, издигнат в чест на Асен Илиев, Стоил Косовски и Георги Стоименов.
На възпоменателната церемония тази година присъстваха и много млади хора – ученици от двете средни училища СУ „Ж. Терпешев“, гр. Любимец и СУ „Д-р Петър Берон“ – Свиленград, както и деца на гранични полицаи и членове на Форума „Граничарите на България“. „Така се възпитава любов, отговорност и дълг към Родината, когато показваме на децата признателност към достойните българи преди нас, които с цената на живота си защитават неприкосновеността на българските граници!“ – бяха част от изказванията на граничните полицаи, довели децата си на поклонението.
В граничната история тази битка е една от най-тежките, които граничарите са водили с въоръжени бандитски групи. Отстоявайки безпрекословно идеалите на държавата и изпълнявайки служебния си дълг, младите войничета – редник Косовски, мл. сержант Илиев и ефрейтор Стоименов отдават живота си в името на Родината.
В тяхна памет, община Любимец и Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва /СОСЗР/ – Свиленград организираха възпоменателна церемония, уважена от Централния съюз на ОСЗР – София, кметовете и председателите на общинските съвети от общините Ивайловград и Свиленград, действащи офицери от ГПУ – Свиленград, Ново село и Ивайловград, интернет-форума „Граничарите на България“, група от Панагюрище, бивши и настоящи граничари и всеки, който носи граничарския дълг в сърцето си.
След кратките встъпителни думи, кметът на община Любимец Анастас Анастасов, който е и подполковник от резерва, изнесе слово по повод годишнината от събитието. В него той поздрави всички граничари и ги призова с думите: „Младите български граничари загинаха с чест, а тяхната смърт е пример за това как трябва да отстояваме интересите на държавата, да пазим целостта на страната, да бъдем самоотвержени родолюбци.
Пример, който трябва да бъде даден и на подрастващото поколение. От всички нас, настоящи и бивши граничари, зависи как младежите ще възприемат тази отговорност, дали ще успеем да им предадем знанията, опитът и отговорността. Да им покажем какво е доблест, какво е чест, и как се защитава Отечество.“
За животът на граничната бразда, за охраната и отбраната на държавата ни, за възстановяването и поддържането на паметниците на загинали граничари в защита държавните граници на България разказа о.з. полковник Павел Станев. Той благодари на община Любимец и Съюза на офицерите и сержантите от Свиленград за ежегодната организация, която правят, за да не бъде забравен подвига на младите момчета.
След официалната церемония всички сведоха глави и с едноминутно мълчание почетоха паметта на загиналите. Всеки един от присъстващите положи цветя пред паметника, построен в тяхна чест през 1982 г. в центъра на Вълче поле и отдаде заслужена почит.
След тържеството кметът на Любимец Анастас Анастасов даде обяд на гостите. По предложение на о.з. полк Васил Василев, председател на СОСЗР – Свиленград, със ставане на крака и едноминутно мълчание бе почетена паметта на загиналите граничари.
О.з. полковник Георги Тетереков, командващ Гранични войски, изказа специални благодарности на кмета на Любимец о.з. полк. Анастас Анастасов за „всичко онова, което прави за съхраняване паметта на загиналите граничари и нашата организация /б.р. – СОСЗР/“.
Вашият коментар